Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršuje

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové trpí Romové v Česku diskriminací. Situace se podle ní navíc zhoršuje. Česko ale není jedinou zemí, ke které má výtky. Stejně negativně hodnotí i Slovensko a Itálii. Pillayová také řekla, že Romové nadále čelí neskrývanému rasismu a rasistickým útokům ze strany většinových obyvatel. Situaci hodlá v první řadě řešit s úřady v Itálii, kam jede příští týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové

Romové | Foto: Jana Šustová

"Paní vysoká komisařka ve svém projevu, který se týkal celého světa, hovořila také krátce o Evropě, zejména o postavení menšin, hlavně Romů. Konstatovala, že i když se Evropská unie a evropské státy snaží zlepšit postavení Romů, v některých zemích se jejich situace zhoršuje. V této souvislosti zmínila mimo jiné Slovensko a Českou republiku. Pokud jde o Českou republiku, takovými indikátory jsou například zóny takzvaného sociálního vyloučení, kde žijí převážně Romové a takových lokalit přibývá," říká regionální zástupce vysoké komisařky OSN pro lidská práva pro Evropu a Evropskou unii Jan Jařab.

Dalším údajem, ze kterého komisařka podle Jana Jařaba čerpala, je zpráva, na které se pro českou vládu podílela i Světová banka a která říká, že současné vzdělání Romů je horší, než bylo před rokem 1989.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritické zmínce vysoké komisařky OSN pro lidská práva o postavení Romů v České republice mluvil na Radiožurnálu její regionální zástupce pro Evropu Jan Jařab.

"V kontextu obecného vzestupu vzdělanosti je to jistě varující údaj," uvádí Jan Jařab.

"Jsem nespokojen s postavením Romů v České republice, za posledních dvacet let se zdejší romská komunita ocitla v jakémsi volném pádu. Lidé nemají práci, nemají kde bydlet, situace ve školství je špatná. Situace je zneklidňující," souhlasí s kritikou zdejších poměrů Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci českých Romů nevidí jako dobrou Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití.

"Cítím velkou nevůli ze strany majoritní společnosti, aby se Romové do běžné společnosti začleňovali," dodává Vishwanathan.

Kocáb nesouhlasí

Podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába ale výroky vysoké komisařky OSN nejsou na místě:

"Myslím si, že situace se nezhoršuje. V některých oblastech se zlepšuje, v některých stagnuje. V Oblasti bydlení a zaměstnanosti připouštím mírné zhoršení, ale to vychází zejména z ekonomické krize a nedostatku kvalifikace některých příslušníků romské minority, což se právě v této situaci negativně zohledňuje."

"Máme antidiskriminační legislativu, máme antidiskriminační zákon. Extremismus byl od dob ,Vítkova' utlumen. Segregace ve školství nepostupuje a pokud se objeví ojedinělý případ, je to hned řešeno. Myslím si, že ten výrok není na místě," dodává Kocáb.

"Za českého předsednictví Evropské unii a z podnětu České republiky byly v rámci Unie přijaty společné principy politiky ve vztahu k romským menšinám. Ministr Kocáb se dnes zasazuje o rozvíjení těchto principů a je tomu tak dobře," reaguje regionální zástupce vysoké komisařky OSN pro lidská práva Jan Kačab a doplňuje:

"Ve zprávě je zmiňováno mnoho dalších zemí v mnohem dramatičtějších kontextech než Česká republika nebo Slovensko."

Petr Medek, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme