Podle Peake VV raději odejdou z vlády, než by pustily vnitro

Vládní krize by se měla vyřešit do Velikonoc. Shodli se na tom hosté televize Prima - neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta a místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Důležité jednání čeká koaliční strany zítra. Před tím se sejde ještě výkonná rada ODS a zřejmě i poslanci Věcí veřejných. Ve hře je hlavně ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake, Radek John a Kateřina Klasnová po jednání klubu Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

ODS nechce, aby ministerstvo vnitra nadále vedly Věci veřejné, pro jejich údajné spojení s bezpečnostní agenturou ABL. Věci veřejné to chápou jako útok na jejich protikorupční strategii. Proto trvají na Radku Johnovu jako šéfovi resortu vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bárta k vnitru a korupci.mp3

„I když se snažíme o hledání nějakých kompromisů, tak najít v tomto směru pro nás dostačující garance, že se protikorupční boj nezastaví, je přesně v úrovni našeho nominanta. Jaké jiné garance bychom mohli dostat, aby boj byl dál tak intenzívní, jak je s Radkem Johnem,“ říká Vít Bárta.

ODS si podle jejího místopředsedy poslaneckého klubu Marka Bendy představuje v čele resortu nestraníka.

„Opravdu existuje takový boj o pozici ministra vnitra? Věci veřejné to chápou citlivě, že je to útok na jejich protikorupční strategii, my zase říkáme, že tam nemůže být ABL. Bylo by lepší vybrat někoho z venku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

OVM-Peake-ne trafika.mp3

Věci veřejné chtějí o ministerstvo vnitra bojovat. Než aby strana přijala pro předsedu Radka Johna nově vytvořený úřad bez pravomocí, raději Věci veřejné z vlády odejdou.

„Byla bych velmi nerada, abychom přijímali nějakou prázdnou trafiku, bez kompetencí, výměnou za ministerstvo vnitra jenom proto, abychom ve vládě zůstali. Já sama tuto variantu nepodporuji,“ řekla v České televizi místopředsedkyně strany Karolína Peake, podle které není vyloučené, že by Věci veřejné podpořily menšinovou koalici ODS a TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

OVM-kníže-k menšinové vládě s podporou.mp3

„O odchodu z vlády uvažujeme velmi vážně. Velmi vážně právě o této variantě případné podpory menšinové vládě, která byla na stole i po volbách minulý rok a byl to právě pan premiér Nečas, který chtěl, aby Věci veřejné přijaly plnou zodpovědnost, vstoupily do vlády a já myslím, že jsme tenkrát udělali dobře.“

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by souhlasil s modelem menšinové vlády ODS a jeho strany s podporou Věcí veřejných. V České televizi řekl, že takovou variantu vidí jako nouzové řešení:

„Já mám raději pevnou koaliční smlouvu, než příležitostné hlasování, které se musí vždy extra vyjednávat. Mě by byla milejší koalice, ale prozatím ještě jednáme spolu.“

Tereza Bartůňková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme