Podle poslanců nejsou nákupy na ministerstvu obrany přes prostředníky třeba

V souvislosti s nejasnými obchody na ministerstvu obrany padlo další jméno. Tentokrát zmiňuje Mladá fronta Dnes exministra Martina Bartáka. Podle Jaroslava Kopřivy, který musel opustit křeslo náměstka kvůli podílu na připravované podezřelé transakci, měl dohazovat miliardové obchody firmě svého známého. V poledních Ozvěnách Radiožurnálu se za něj postavil ministr financí, Miroslav Kalousek, který z Bartáka udělal svého náměstka. Podle některých poslanců by se podezřelým zakázkám na ministerstvech mělo zabránit systémovými změnami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

minomet M-252 ráže 81 mm

minomet M-252 ráže 81 mm | Foto: US Army

„Největší problém na ministerstvu obrany, a to dlouhodobě, je špatné plánování. Schází dodržování střednědobého plánu a z toho důvodu se nestandardním způsobem obcházejí výběrová řízení,“ říká poslanec ČSSD a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Antonín Seďa.

Přehrát

00:00 / 00:00

poslanci.mp3

„Jsme před schvalováním rozpočtu a proto předpokládám, že se plánováním v kapitole obrany budeme na zasedání bezpečnostního výboru zabývat. Kolega Seďa má pravdu v tom, že ministerstvu obrany chyběla dlouhodobá koncepce. V osobnosti ministra Vondry ale vidím člověka, který dokáže velmi zásadním způsobem změnit nahlížení na tento resort i strategii nákupů vybavení,“ reaguje Jana Černochová, místopředsedkyně branně bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny za ODS.

K osobě náměstka Bartáka se Černochová odmítá vyjádřit s tím, že na jeho jmenování neměla žádný vliv a vše bylo v kompetenci ministra Kalouska a jeho dřívějších kontaktů s Bartákem.

„Může to sice vypadat tak, že je celá tato kauza obrácena proti Miroslavu Kalouskovi, který je považovaný za šedou eminenci a tvůrce současných poměrů na Ministerstvu obrany od doby, kdy byl v 90. letech 1. náměstkem ministra obrany, ale nedomnívám se, že by to bylo rozehráváno lidmi v rámci koalice,“ domnívá se politolog z Masarykovy univerzity Brno Vít Hloušek.

„Politici se spíše mohou chytat do vlastní pasti tím, jak velký důraz kladou na boj proti korupci a očištění státní správy. Teď se ukáže, do jaké míry to myslí vážně, i když se to dotkne jejich vlastních stran,“ dodává Hloušek.

Konec nákupů přes prostředníky?

Hodně kritizovaný je nákup armádní techniky přes prostředníka, vybranou firmu. Pravda je, že transakci to hodně prodraží. Ministr financí ale trvá na tom, že jde o výhodný postup, protože lidé na ministerstvu obrany se ve zbrojařském průmyslu příliš nevyznají.

„Je třeba systémová změna. Velké akvizice, jakou je například nákup vozů dingo, schvalovalo kolegium pana ministra, což je výkvět ministerských úředníků, včetně náčelníka generálního štábu a dalších a tito všichni s nákupem souhlasili. Když se ale poté objeví nejasnosti, je to podle mého názoru systémová chyba,“ uvádí Seďa a pokračuje:

„Pokud by bylo dodrženo standardní plánování, může proběhnout výběrové řízení podle zákona a nemusí se nakupovat přes prostředníky.“

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme