Podle Pospíšila nehrozí zemi chaos ani v případě zdržení prezidentské volby

Češi si nemusí jít zvolit prezidenta v přímé volbě příští rok na jaře, jak schválili poslanci a senátoři. Podle předsedy ústavního soudu Pavla Rychetského totiž přijatá novela a ani dokončovaný doprovodný zákon nemusí zajistit, že by případné žaloby protikandidáta ohledně nominačních kritérií, především u pravosti podpisů na peticích, stačily české soudy rozhodnout včas. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ale ani v tomto případě neobává chaosu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

„Patrně by ta jeho žaloba měla mít odkladný účinek, než se prověří, jak to skutečně je. To se ale může stát, že nebudeme mít volby prezidenta za rok, jak bylo avizováno, ale až poté, co případné soudní procesy skončí. Přitom tou poslední instancí je ústavní soud. A to může trvat opravdu dlouho,“ uvedl Rychetský.

A v této souvislosti Pavel Rychetský upozorňuje na šibeniční termín vstupu novely ústavy a také prováděcího zákona v platnost a dalšími prezidentskými volbami:

„Ta novela i prováděcí zákon má vstoupit v účinnost, tuším, 1. října. To je velmi krátká doba, jak na to uplatnění petičního práva a nominaci kandidátů, tak na soudní přezkum, který by byl nepochybně přinejmenším dvoustupňový.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Riziko, že soudy nestihnou včas posoudit případné stížnosti na nominační kritéria, tady samozřejmě může být. Předpokládám však, že experti, kteří na ministerstvu vnitra připravují volební zákony, jsou si těchto potencionálních problémů vědomi a v právní úpravě s tím počítají,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a pokračuje:

„To, že nás čas velmi tlačí, je věc, na kterou celou dobu upozorňujeme. Ministerstvo spravedlnosti na to upozorňovalo i při projednávání ústavy. Je tedy třeba, aby byl příslušný prováděcí zákon prosazen co nejrychleji.“

Pospíšil doufá, že poté, co prošla ústavní novela sněmovnou i senátem, prováděcí zákon, ke kterému je třeba prostá většina poslanců a senátorů, projde hladce:

„Pokud dojde ke zdržení celého procesu, může nastat situace, kterou ale nepředpokládám a nechci nikoho strašit, že se volba určitým způsobem opozdí. Ještě je otázka, jak bude zákon nastaven. Zda například takovéto opravné prostředky budou mít odkladný účinek či nikoliv,“

„Ústava počítá i s variantou, že v určité chvíli není ještě zvolena hlava státu. To může klidně nastat i u nepřímé volby. Ústava jasně říká, jak se v takovém případě dělí kompetence hlavy státu mezi ostatní ústavní činitele. Není to tedy nic, co by si někdo přál, uděláme vše pro to, aby to nenastalo. Na druhou stranu nehrozí žádný chaos,“ dodává Pospíšil.

Václav Pešička, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme