Podle predikce serveru iROZHLAS.cz vyhraje volby Spolu, koalice získají pohodlnou většinu ve sněmovně

Poslanecká sněmovna bude poprvé v české historii bez zástupců ČSSD a KSČM. Nadpoloviční většinu v dolní komoře Parlamentu by pohodlně získaly koalice Spolu a Pirátů a STAN. Vyplývá to z predikce volebních výsledků serveru iROZHLAS.cz po sečtení 95 procent hlasů.

Praha (Aktualizováno: 17:11 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební debata v Českém rozhlase. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volby do sněmovny podle predikce serveru iROZHLAS.cz vyhraje koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) těsně před hnutím ANO. Po sečtení 95 procent odevzdaných hlasů z predikce vyplynulo, že Spolu bude mít 27,53 procenta hlasů a ANO 27,35 procenta. Třetí skončí koalice Pirátů se STAN (přes 15 procent hlasů). Posledním uskupením, které se dostane do sněmovny, bude SPD s necelými deseti procenty hlasů.

Do dolní komory Parlamentu naopak podle predikce nemíří vůbec poprvé v české historii ČSSD a komunisté. Pětiprocentní hranici nepřekročí ani Přísaha Róberta Šlachty.

Letošní novinka

Server iROZHLAS.cz uvádí volební predikci v letošních parlamentních volbách vůbec poprvé. Na jejím vzniku spolupracoval s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.

Konečné výsledky voleb jsou predikovány na základě dosud sečtených volebních okrsků. Postupuje se ve dvou krocích: s pomocí voličských preferencí v posledních parlamentních volbách jsou okrsky rozčleněné do několika kategorií (tzv. mixed-multinomial model),
určíme predikci jako vážený průměr již pozorovaných hlasů, přičemž váhy volíme tak, abychom vyrovnali zastoupení každé z kategorií okrsků v celé republice (tzv. metoda proporcionálního vyrovnávání).

Příklad: tvoří-li okrsky dané kategorie 10 % voličské populace, ale v dosud sečtených okrscích pouze 5 %, dáme hlasům z těchto okrsků dvojitou váhu.

Po sečtení 75 procent. KSČM odchází ze sněmovny...

16:39 – 09. 10. 2021

3

mpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme