Podle prezidenta by případná nová vláda měla mít většinovou podporu

V napjaté politické situaci budou sociální demokraté o nadcházejícím velikonočním víkendu volit nové vedení. O předsednické křeslo se na brněnském sjezdu utkají premiér Stanislav Gross a ministr práce Zdeněk Škromach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Josef Šmejkal

Křesťanští demokraté stále trvají na svém stanovisku, že chtějí změnu na postu předsedy vlády. Koaliční krize tak s největší pravděpodobností bude po sjezdu sociálních demokratů pokračovat. Množí se i spekulace ohledně budoucí menšinové vlády s podporou komunistů.

Prezident Václav Klaus ale s menšinovou vládou nesouhlasí. Klaus Radiožurnálu řekl: "Já bych musel zopakovat to, co jsem řekl v minulosti. Své jsem řekl jasně již v době vládní krize v loňském roce a musím trvat na tom, že své postoje neměním. Kdyby se situace tohoto typu měla opakovat, zachoval bych se obdobně jako v tom předchozím případě, kdy jsem požadoval, aby mi strany vládní koalice daly jednoznačné záruky, že ve sněmovně disponují většinu poslaneckých hlasů - to znamená minimálně 101 hlasů. Na tomto základě jsem tehdy jmenoval premiéra, který vzešel z účastníků této většinové dohody se mnou, a tak bych jednal i v tomto případě, kdy by to bylo potřeba."

O Velikonocích zvolí sociální demokraté na svém sjezdu nové vedení a rozhodnou o dalším osudu vládní koalice. Lidovci kvůli nejasným poměrům Grossovy rodiny trvají na výměně premiéra. V případě, že Gross neodejde z čela kabinetu, chtějí začít s koaličními partnery jednat o předčasných volbách.

Premiér několik hodin před zahájením volebního sjezdu ČSSD nechtěl hodnotit své šance při volbě předsedy nejsilnější vládní strany. Prohlásil jen, že nemíní ovlivňovat suverénní rozhodnutí šesti stovek delegátů. Připustil ale, že pokud by neuspěl v prvním ani druhém kole tajné volby, dalšího klání by se už neúčastnil. O předsednické křeslo se Gross utká s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem.

Milan Kopp, Hana Hikelová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme