Podle prezidenta Klause byl Václav Havel symbolem novodobého českého státu

Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel dnes ráno ve spánku ve věku 75 let. V poslední době ho trápily zdravotní problémy. Ve 14 hodin vystoupil na Pražském hradě s prohlášením ke spoluobčanům prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu ke spoluobčanům | Zdroj: ČTK

„Vážení spoluobčané, v dnešních ranních hodinách po dlouhé a těžké nemoci zemřel první prezident naší obnovené demokratické republiky Václav Havel. O jeho vážném zdravotním stavu jsme věděli, ale přesto je pro nás tato zpráva něčím, co jsme si neodvažovali připustit. Víme, s jakými velkými zdravotními potížemi se potýkal a jak statečně se s nimi vyrovnával.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel bývalý prezident republiky, dramatik a disident Václav Havel

Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země. Jeho osobnost, jméno i dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česká republika rychle začlenila do společenství svobodných a demokratických zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev prezidenta Václava Klause k úmrtí Václava Havla

Osobně jsem choval vůči Václavu Havlovi respekt již od 60. let, kdy jsem měl možnost ho poznat. Byl to také on, kdo mně v listopadu 1989 přizval do rodícího se Občanského fóra. Za plodné považuji i naše stýkání se, i občasné polemiky, když jsme oba v 90. letech zastávali nejvyšší ústavní funkce.

Svou hlubokou účast jsem již osobně vyjádřil paní Dagmar Havlové a budu s ní nadále v kontaktu.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda v pondělí vyhlásí státní smutek za exprezidenta Havla

Na dnešní odpoledne jsem na Pražský hrad pozval nejvyšší ústavní činitele České republiky, předsedy obou komor parlamentu a předsedu vlády, abychom společně připravovali další společné kroky.

Od zítřejšího rána od 10 hodin budou na Pražském hradě pro veřejnost vystaveny kondolenční knihy.“

Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme