Podle prognóz zanikne do tří let až pětina soukromých škol

Z mapy vzdělávacích institucí by se do tří let mohla ztratit až pětina soukromých škol. Odhadují to odborníci ze Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Důvodem je úbytek žáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve studovně | Foto: Jihočeská univerzita

Podle předsedy Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimíra Koldera to nejvíce odnesou střední odborné školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soukromých školách a hlavně o tom, že jich do tří let bude méně, mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Klára Bílá.

„Při současném stavu, kdy se Gaussova křivka posunuje směrem doleva, mají mnohem větší problémy střední odborné školy. Samozřejmě to bude záležet i na nastavení pravidel hry ze strany ministerstva školství v oblasti přijímacích zkoušek a podobně," uvedl Kolder.

„Ale pokud by měla situace zůstat v takovém stavu jak je, tak budou mít větší problémy školy odborné než gymnázia,“ dodal.

Na soukromých školách je totiž situace odlišná než na těch, které zřizují kraje nebo obce. Privátní instituce hospodaří se ziskem, a pokud nenaplní třídy, tak zkrachují.

Zástupci privátních škol tvrdí, že je nezachrání ani dotace, kterou dostávají od stát. Už teď dostávají méně peněz na žáka než veřejné školy, podle Koldera zhruba o 38 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

skoly.mp3

Nerovnosti v dotacích na žáka jsou ale také u veřejných škol. Podle statistiky ministerstva školství dostanou některá zařízení 22 tisíc korun na žáka, jiné třeba až o 23 tisíc více. A to i přesto, že se jedná o stejnou třídu i výukový program.

„Existuje spousta obcí, které si drží nefunkční a neefektivní školy. Jsou to školy, kde na druhém stupni v jednom ročníku je jediná třída a je tam 11 či 12 žáků. Zavřít ji nemůžeme, pokud ji zřizovatel chce. Takže v rámci přerozdělování normativu u takovéto školy vychází normativ na 45 tisíc. A u městské školy, která má plnou naplněnost, tam to vychází na 22 tisíc,“ vysvětlil náměstek ministra školství Ladislav Němec.

To je podle ministerstva školství nespravedlivé a už teď pracuje na tom, aby se systém toho, jak školy budou dostávat peníze od státu, změnil. A právě změny se od roku 2013 dotknou jak veřejných, tak i soukromých škol.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme