Podle průzkumů mírně roste podpora vstupu Česka do EU

Z dnes zveřejněného březnového průzkumu společností TNS Factum a STEM vyplývá, že podpora vstupu do EU od propadu loni v květnu vzrostla o šest procent. Pro vstup České republiky do Evropské unie by se letos v březnu vyslovilo 46 procent občanů, o tři procenta více než loni v září. Proti vstupu by hlasovalo 19 procent lidí.Třetina z asi 2000 oslovených, 35 procent, nevěděla zda hlasovat pro nebo proti vstupu do EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Převážná většina občanů České republiky chce mít možnost rozhodnout o vstupu do Evropské unie v referendu. Jak dál vyplynulo z nejnovějšího průzkumu společnosti STEM, tohoto referenda by se zúčastnily tři pětiny lidí. Pro náš vstup do Unie by se v něm vyslovilo 76 procent občanů. Odpůrců našeho členství v EU za uplynulých 6 let přitom přibylo, a to o polovinu, na úkor lidí dosud nerozhodnutých. Jak Radiožurnálu řekl Jan Hartl z agentury STEM, je to především důsledek našeho postupného přibližování se Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hartl o průzkumu o vstupu do EU

"Myslím, že je to zcela logický důsledek toho, že lidé si uvědomují, že každá mince má dvě strany a nejsou jen pozitiva, ale také negativa," konstatoval Hartl.

Mezi příznivce vstupu patří hlavně voliči pravice. Z oslovených stoupenců ODS je pro členství v unii 73 procent, mezi těmi, kdo se hlásí ke Koalici, 59 procent. Tradičně jsou odpůrci vstupu voliči KSČM. Každý druhý oslovený přívrženec komunistů se vyjádřil proti EU, jen deset procent bylo pro vstup.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme