Podle sdružení Aperio by měla být zvýšena pomoc ‚sólorodičům‘

Jestli chce stát prosazovat pro rodinnou politiku a pomáhat rodičům, měl by zvláštní pozornost věnovat i těm, kdo se starají o děti sami, bez manžela nebo manželky. Na situaci takzvaných ‚sólorodičů‘, na překážky, které musejí překonávat, upozorňuje občanské sdružení Aperio v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozitivní rodič poskytuje dětem lásku, bezpečí a oporu, zároveň je ale nerozmazluje | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Matky a otcové, kteří se při péči o děti nemohou opřít o pomoc partnera a starají se o děti sami, mají celou řadu potíží. Z našeho pohledu je ale jednou z nejvýznamnějších potíží nedostatek služeb péče o děti. To rodičům v maximální možné míře ztěžuje návrat na trh práce,“ říká ředitelka sdružení Aperio Veronika Šindelářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice výchovy dětí pouze jedním rodičem mluvila na Radiožurnálu ředitelka sdružení Aperio Veronika Šindelářová

„Prostor na zlepšení situace je na straně státu i na straně zaměstnavatelů. Ze strany zaměstnavatelů by to znamenalo umožnění například alternativních pracovních úvazků, zkrácených pracovních úvazků a dalších forem zaměstnávání,“ pokračuje Šindelářová.

V programech podpory sólorodičů je asi nejdále Skandinávie. Podle Šindelářové máme v porovnání s většinou evropských států v podpoře sólorodičů co dohánět.

„Podle našich průzkumů totiž vyrůstá každé čtvrté dítě v České republice bez jednoho rodiče,ů dodává Šindelářová.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme