Podle sdružení Aperio by měla být zvýšena pomoc ‚sólorodičům‘

Jestli chce stát prosazovat pro rodinnou politiku a pomáhat rodičům, měl by zvláštní pozornost věnovat i těm, kdo se starají o děti sami, bez manžela nebo manželky. Na situaci takzvaných ‚sólorodičů‘, na překážky, které musejí překonávat, upozorňuje občanské sdružení Aperio v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozitivní rodič poskytuje dětem lásku, bezpečí a oporu, zároveň je ale nerozmazluje | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Matky a otcové, kteří se při péči o děti nemohou opřít o pomoc partnera a starají se o děti sami, mají celou řadu potíží. Z našeho pohledu je ale jednou z nejvýznamnějších potíží nedostatek služeb péče o děti. To rodičům v maximální možné míře ztěžuje návrat na trh práce,“ říká ředitelka sdružení Aperio Veronika Šindelářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice výchovy dětí pouze jedním rodičem mluvila na Radiožurnálu ředitelka sdružení Aperio Veronika Šindelářová

„Prostor na zlepšení situace je na straně státu i na straně zaměstnavatelů. Ze strany zaměstnavatelů by to znamenalo umožnění například alternativních pracovních úvazků, zkrácených pracovních úvazků a dalších forem zaměstnávání,“ pokračuje Šindelářová.

V programech podpory sólorodičů je asi nejdále Skandinávie. Podle Šindelářové máme v porovnání s většinou evropských států v podpoře sólorodičů co dohánět.

„Podle našich průzkumů totiž vyrůstá každé čtvrté dítě v České republice bez jednoho rodiče,ů dodává Šindelářová.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme