Podle senátní komise KSČM porušuje ústavu, řešit by to měl soud

Senát přijal závěrečnou zprávu dočasné komise horní komory pro posouzení ústavnosti KSČM. Zprávu předložil plénu senátor Jaromír Štětina, podle kterého porušuje komunistická strana Ústavu České republiky. Závěry komise by se měl na návrh vlády zabývat Nejvyšší správní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Štětina | Foto: Marián Vojtek

Stanoviska komise dnes podpořilo 30 z 38 přítomných senátorů. Proti byli jen komunisté, sociální demokraté se hlasování zdrželi, stejně jako dva občanští demokraté.

Podle Štětiny porušují komunisté ústavu hned v 76 indiciích. Například v článku pět, který zhruba říká, že součástí českého politického systému mohou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek svých cílů.

"Komunistická strana Čech a Moravy v mnoha ohledech a oficiálních dokumentech a projevech svých představitelů násilí neodmítá, naopak ho adoruje, například tím, že považuje za hlavní pilíř své činnosti Marxe a Lenina," uvedl Štětina.

Senátora Václav Homolka z KSČM považuje zprávu za účelovou. Násilí komunisté podle něj nevyužívají. "To slovo násilí, které se tam neustále prolíná, tak není na místě. Nemůže říct žádný konkrétní případ, že by to tak bylo, a pokud se tam uvádí některé výroky lidí, tak to jsou jejich soukromé názory a k nim se KSČM nehlásí," tvrdí Homolka.

Zpráva dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM teď půjde do vlády, která ji může postoupit Nejvyššímu správnímu soudu. Jenom ten totiž může rozhodnout o případném rozpuštění politické strany.

Martin Hromádka, Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme