Podle sněmovní komise je za zneužitím Vojenského zpravodajství selhání jednotlivců
Podle sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství je za zneužitím rozvědky ke sledování manželky premiéra selhání jednotlivců. Ministr obrany Vlastimil Picek vysvětloval okolnosti sledování Radky Nečasové poslancům sněmovní komise více než hodinu.
Dočasně kvůli tomu zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka.
Místopředsedkyně komise Ivana Řápková z ODS po jednání řekla, že znovu se komise sejde nejspíš ještě do konce měsíce:
Jednání sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství sledovala reportérka Jana Čermáková
„V případě nezákonného sledování osob Vojenským zpravodajstvím v letech 2012 až 2013 došlo k selhání jednotlivců. Je zcela vyloučeno narušení kontrarozvědné a rozvědné činnosti Vojenského zpravodajství.“
„Je nezbytné změnit zákonnou úpravu pro činnost vnitřní kontroly Vojenského zpravodajství,“ tlumočila závěry komise Řápková.
Systémový problém
Jedním ze sedmi členů této komise je i Michal Babák z Věcí veřejných. „To, že selhali jednotlivci, s tím musím souhlasit. Nicméně, ten problém je systémový,“ uvedl.
Vyslovil se pro nastavení kontrolního mechanismu:
„Osobně cítím, že selhání bylo na nějakém odposlechu nebo kauzy paní Nagyové, odposlechu manželky premiéra atd., ale ta věc může být i širší. Může být i na jiných kauzách, to znamená s daleko závažnějšími důsledky pro naše občany,“ obává se Babák.
Činnost vojenské zpravodajské služby podle současné zákonné úpravy kontroluje pouze stálá sněmovní komise.
Vojenské zpravodajství přitom v sobě integruje rozvědku i kontrarozvědku, disponuje dvoumiliardovým rozpočtem a má rozsáhlé pravomoci - od využívání odposlechů přes sledování až po skryté kamery.
Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku trojici 'rebelů'. Není to korupce, tvrdí ODS
Číst článek