Podle Topolánka je nutné pokračovat v ratifikaci Lisabonské smlouvy

Ve schvalování Lisabonské smlouvy je potřeba pokračovat. V České televizi to uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Na předvolebním sjezdu polské konzervativní strany Právo a spravedlnost tvrdil, že smlouva je mrtvá a neodpovídá realitě 21. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

Česko podle Topolánka schválením dokumentu platí cenu za společná unijní pravidla. Cena za neschválení smlouvy je přitom podle předsedy občanských demokratů příliš vysoká: "Proto jsem doporučil poslancům za ODS, aby hlasovali pro ratifikaci. Cena za neratifikaci, tedy odsunutí Česka na periferii Evropské unie, mě vedlo k tomu, abychom tuto smlouvu propustili."

Topolánek dále uvedl, že i přes pochybnosti, některé země nikdy nechtěly zánik Lisabonské smlouvy: "Přes velké pochybnosti a výhrady žádná z našich zemí, myšleno Velká Británie, Polsko, Česká republika, nikdy nechtěla, nechce a nebude chtít zrušení tohoto projektu."

Lisabonská smlouva už v Česku prošla Poslaneckou sněmovnou i Senátem. Teď jí ještě musí podepsat prezident Václav Klaus. Skupina senátorů ji chce ale znovu napadnout u Ústavního soudu.

Přečtěte si také:
M. Topolánek: Lisabonská smlouva o EU je mrtvá
Mimoprávní aspekty sporu o prezidenta Klause a Lisabonskou smlouvu
Politolog Lukáš Pachta: Nemyslím, že by Irsko odmítlo Lisabonskou smlouvu i podruhé
Füle: EU Irsku zaručí, že jim schválení "Lisabonu" nevezme současné pravomoci

Petr Medek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme