Podle Transparency Internacional proteče zdravotnictvím zbytečně 20 miliard

V českém zdravotnictví se ročně proplýtvá okolo 20 miliard korun. Po započtení ztrát v systému nemocenského pojištění dělají roční ztráty dokonce 27 miliard 600 milionů korun. Zjistili to odborníci v nejnovější analýze, kterou si objednala nevládní společnost Transparency International. Chystaná reforma zdravotnictví v podobě, v jaké ji připravuje nynější vláda, by tyto ztráty údajně mohla snížit na polovinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze - Krči | Foto: Marián Vojtek

Jak Českému rozhlasu řekl jeden z autorů studie, ekonom Miroslav Zámečník, příliš mnoho peněz mizí ve zdravotnictví například kvůli zbytečně vysoké nemocnosti Čechů. Důvodů je ale prý celá řada. "Od skutečnosti, že v České republice je daleko více akutních lůžek, nežli v zemích na západ od naší hranice, až po to, že máme skutečně jednu z nejvyšších návštěvností u ambulantních lékařů na světě. Zrovna tak si můžeme představit ty léky, které jsou předepisovány a nejsou užívány," vysvětluje Zámečník.

Další peníze se ztrácejí také přes veřejné zakázky a problematická je i nadbytečná kapacita lůžkové péče v nemocnicích. "U nás se často i na takzvaných akutních lůžkách v nemocnicích fakticky umisťují i pacienti, kteří by spíše patřili na lůžka sociálně-zdravotního charakteru, ať už v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo v jiných zařízeních typu sociální péče," dodává Zámečník.

Podle experta Pavla Vepřeka by připravovaná reforma zdravotnictví mohla snížit tyto ztráty až na polovinu.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme