Podle Transparency International připadá lidem hospodaření politických stran neprůhledné

Nevládní protikorupční organizace Transparency International podrobila tvrdé kritice české politické strany, trestní imunitu zákonodárců a nízkou efektivitu vyšetřování trestné činnosti politiků. Podle nejnovějšího průzkumu je třeba kořeny korupce v Česku hledat uvnitř politických stran. Lidé by si proto mimo jiné přáli daleko lépe vidět do jejich hospodaření, které je zatím pro obyčejného člověka jen velmi těžko zjistitelné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Transparency International - Česká republika Adriana Krnáčová

Ředitelka Transparency International - Česká republika Adriana Krnáčová | Zdroj: ČTK

Systém financování politických stran ovlivňuje fungování veřejné správy a zákonodárného procesu. Hlavním problémem stran je nízký počet jejich členů, a to podle Transparency International umožňuje manipulace s výběrem lidí na kandidátní listiny. V politické soutěži jsou tak velké strany proti menším zvýhodněny, což vede k uzavírání parlamentních stran do svých vlastních záležitostí a odtržení od společenské reality.

Sami čeští voliči podle výsledků průzkumu, který si Transparency International nechala vypracovat u agentury pro výzkum veřejného mínění GfK, požadují, aby politické strany zveřejňovaly údaje o svém hospodaření. Zájem o takovéto informace vyjadřuje 86 procent dotázaných. Téměř stejné procento z nich považuje informace o financování politických stran za nedostupné či velmi obtížně dostupné.

Potvrzuje to i výkonná ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová: "My jsme se dotazovali vzorku 500 lidí a 81 procent z nich si přeje změnu, a to v tom smyslu, že by politické strany měly zveřejňovat své hospodaření buď na webových stránkách, a nebo formou inzerátů či jiným způsobem tak, aby veřejnost měla lepší přístup k informacím."

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček si ale není jist, zda by taková změna našla u zákonodárců podporu. "Já nemůžu hovořit za dvě stě poslanců, protože každý na to má svůj vlastní názor. Já sám za sebe jsem pro to, aby se financování stran zprůhlednilo, a není problém, pokud ten návrh přijde, abych ho podpořil," řekl Českému rozhlasu Vlček.

Také trestání korupce v Česku považují respondenti průzkumu Transparency International za nedostatečné. Jako nejpříhodnější trest za prokázanou korupci by si představovali, aby byli viníci zbaveni veřejných funkcí a členství ve straně.

Mezinárodní nezisková organizace Transparency International byla založena v květnu 1993. Má pobočky po celém světě a jejím cílem je přispívat k boji proti korupci.

Lenka Rákosová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme