Podle Václava Klause by se krize ve zdravotnictví mohla dotknout pacientů

Do českého zdravotnictví se investuje příliš mnoho peněz, ale ne tím nejlepším způsobem. Chybí mu také koncepce a proto je potřebná změna. Na tomto názoru se podle mluvčího krizového štábu lékařů a nemocnic Jiřího Pekárka ztotožnil na společné schůzce s nespokojenými zdravotníky prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Klaus se zástupci nespokojených zdravotníků | Foto: ČTK

Jak Radiožurnálu potvrdil prezidentův tajemník Ladislav Jakl, prezident situaci ve zdravotnictví bedlivě sleduje. Uvažuje také, jak se postaví k zákonu o neziskových nemocnicích, který prošel Poslaneckou sněmovnou.

"Pan prezident situaci v českém zdravotnictví sleduje dlouho a podrobně a také se podrobně zabývá i tímto zákonem. Proto pan prezident vyhověl i žádosti tohoto krizového štábu, který nabídl panu prezidentovi, že kdykoliv podá k této věci podrobnější osobní vysvětlení a argumenty," řekl Českému rozhlasu Jakl.

Podle hlavy státu se neklidná situace ve zdravotnictví může dotknout pacientů. "Právě proto proběhlo dnešní setkání, kde si pan prezident vyslechl stanoviska všech reprezentantů lékařského stavu, kteří byli zastoupeni na tomto jednání, jak o problémech, které se týkají přímo zákona o neziskových nemocnicích, tak o těch obecnějších, které se týkají eskalující se situace ve zdravotnictví vůbec," dodal Jakl.

Ministr zdravotnictví David Rath ale prezidenta kritizuje za to, že přijal jen tu část zdravotníků, která s neziskovými nemocnicemi nemá nic společného. Ti, kteří v nemocnicích pracují, podle Ratha nemají proti zákonu o neziskových nemocnicích výhrady. Ministr ale počítá s tím, že prezident Klaus zákon nepodepíše.

"Protože by byl řekněme nekonzistentní, kdyby ho nevrátil. Protože pro člověka, který stejným způsobem postupoval na začátku devadesátých let při privatizaci průmyslu a fabrik, by bylo podle mého soudu dost názorové salto, kdyby nyní bránil rozkradení a privatizaci nemocnic," odůvodnil svůj názor Rath.

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme