Podle Věcí veřejných musí vláda předložit reformy do konce března

Vláda by měla podle Věcí veřejných představit obyvatelům podobu reforem do konce března. Platit by pak měly od příštího roku. Na ideové konferenci také zaznělo, že je strana proti prolomení uhelných limitů a pro potvrzení důchodové reformy ústavním zákonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné chtějí prosadit protikorupční strategii.jpg | Zdroj: ČTK

Vláda by měla představit obyvatelům podobu reforem do konce března. Na ideové konferenci strany to řekl ministr dopravy Vít Bárta. Kabinet podle něj s reformami zaspal. Na konferenci se mluvilo zejména změnách v důchodovém systému a zdravotnictví.

Bárta delegátům také představil penzijní reformu, jak ji chtějí prosadit Věci Veřejné. V ní strana například odmítá slučování sazeb DPH.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Bárta mluví o důchodové reformě.mp3

„Pracovat a mít děti se musí v tomto státě vyplatit, ale je třeba myslet na sociální solidaritu vůči nízkopříjmovým skupinám v otázce DPH potravin,“ řekl Bárta.

Věci veřejné dále chtějí, aby principy důchodové reformy byly potvrzeny ústavním zákonem. Na ideové konferenci strany to řekl ministr dopravy Vít Bárta. Jedině tak podle něj nebude hrozit, že příští vláda důchodový systém znovu změní a ohrozí tak jeho stabilitu.

Podle Bárty je proto nutné, aby se na penzijní reformě shodla nejen koalice, ale dostala zelenou i od opozice.

„Věci veřejné volají po ústavním zákonu, který by jasně definoval principy důchodové reformy a dal občanům jistotu, že jaká reforma bude nyní provedena, bude jistotou, za kterou si budoucí politické reprezentace budou stát,“ dodal Bárta.

Věci Veřejné také odmítají prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Nesouhlasí ani s plány na těžbu černého uhlí v Beskydech.

Z horního zákona by se podle nich měla vyškrtnout ustanovení, která umožňují vyvlastňování. K tomu, že nebudou prolomeny těžební limity, se zavázaly ODS, TOP 09 a Věci Veřejné ve vládním prohlášení. O zákazu vyvlastňovaní se tam ale nic nepíše. Usnesení jde podle VV nad rámec koaliční smlouvy, problém v tom ale nevidí.

Věci Veřejné si odhlasovaly, že jsou středou stranou politického středu. Výkonný místopředseda Věcí Veřejných Jaroslav Škarka přitom prosazoval, aby strana byla víc pravicovější než ODS a TOP 09. Podporu delegátů sjezdu ale nakonec získalo usnesení, které navrhla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme