Podle Zemana prý ústava umožňuje prezidentovi bezpodmínečně odvolat premiéra
Miloš Zeman se dnes postaral o další rozruch. Zvolený prezident totiž pro server iDnes.cz připustil, že hlava státu může odvolat předsedu vlády bez jakýchkoli podmínek. Podle Zemana to umožňuje extenzivní výklad ústavy. Premiér Petr Nečas už dříve řekl, že takový postup prezidenta by označil za ústavní puč. Oba politici se přitom mají sejít už zítra.
V celé věci je zřejmě klíčový článek 62 ústavy, písmeno a), kde se píše, že: ‚Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi‘.
Právník Jan Kudrna pro Lidové noviny uvedl, že v otázce, kdy může být premiér odvolán, ústava podmínky nestanoví. Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém, dodal. Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ale tvrdí, že ani v poloprezidentských systémech možnost bezpodmínečného odvolání premiéra prezidentem není.
Hostem Radiožurnálu byli Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a politolog Pavel Šaradín z Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
„Například ve Francii, kde mají poloprezidentský systém, prezident nemůže odvolat předsedu vlády, zejména pokud je z jiné politické strany, než je on sám. Pokud bychom chtěli zavádět něco jiného, tak by to byl spíše poloprezidentský systém ruského typu, a myslím si, že tomu naše ústava v žádném případě neodpovídá,“ upozornil.
Především si však myslí, že celá diskuze o Zemanově prohlášení je zbytečná. „Pokud jsem správně četl výrok, jak ho dnes citoval server iDnes.cz, tak Miloš Zeman řekl, že by to vyplývalo z velmi extenzivního výkladu ústavy. I na jeho straně vidím určité pochybnosti o tom, zda by taková možnost existovala, a nezdá se mi, že by se to chystal učinit,“ podotkl Antoš.
Miloš Zeman zahájil schůzky s politiky, LIDEM nepozve
Číst článek
Dodal, že tento výklad ústavy by byl podle něj nesprávný, protože ústavu nelze číst jako jednu větu či článek, ale je třeba ji chápat jako celek. „O pár článků dále, v článku 68, je jasně napsáno, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, nikoli prezidentovi, a představa, že prezident může předsedu vlády kdykoli odvolat, tomu neodpovídá,“ zdůraznil.
Poloprezidentský systém je systém, ve kterém má přímo volená hlava státu více pravomocí, než umožňuje česká ústava.
Pokud by Zeman Nečase skutečně odvolal, znamenalo by to podle Antoše pád celé vlády. „Vzhledem k tomu, že naše ústava zesiluje postavení premiéra nad vládou, tak v případě, že končí premiér, končí celá vláda,“ vysvětlil. Předseda vlády by se pak mohl odvolat k Ústavnímu soudu buď v kompetenčním řízení, nebo skrze ústavní stížnost, a soud by mohl například odložit vykonatelnost rozhodnutí o jeho odvolání.
Politolog Pavel Šaradín z Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s Antošem souhlasí, že ústava možnost bezpodmínečného odvolání premiéra prezidentem nenabízí. Myslí si také, že jde hlavně o politický tlak a snahu Zemana vymezit se vůči vládě tak, jak to dělal už i v předvolební kampani. „Možná tím tlakem chce povzbudit třeba občany a chce také možná najít spojence v Poslanecké sněmovně pro to, aby posiloval své postavení,“ uzavřel.