Podmáčené svahy na severu Moravy ohrožují domy i silnice

Situaci po povodních komplikují sesuvy půdy. Zatím postihly více než desítku míst a ohrožují několik domů. Jejich majitelé z nich museli odejít. Svahy nejvíc ujíždějí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utržená silnice po sesuvu | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Nejnověji hlásí problémy například Kunčice pod Ondřejníkem, Fryčovice, Vendryně a Karviná. Ve většině lokalit ohrožují pohyby půdy i nemovitosti, domov museli opustit obyvatelé nejméně šesti domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta obce Lidečko Vojtěch Ryza

Ve Vendryni na Třinecku strhnul sesuv promáčené půdy silnici. Obyvatelé zhruba dvaceti domů v části ‚Za vápenkou‘ tak zůstali odříznutí od zbytku obce.

Těžce přístupný terén dnes prohlédl geolog a než se rozhodne o definitivním řešení, radnice zřejmě vyřeší situaci provizorním náspem. Do té doby se lidé nevyhnou komplikacím.

„Oni se tam teď dost složitě dostávají. Musí po lesních a polních cestách, přes hory,“ řekl starosta Rudolf Bilko.

Přibližně čtyřista metrů dlouhou trhlinu hlásí z Kunčic pod Ondřejníkem. Jak upřesnil starosta Michal Pavlita, sesuv je v rekreační oblasti.

„Po tím sesuvem se nachází rekreační oblast, kde jsou rekreační objekty a jeden dům, který je trvale obydlený. Obyvatelé jsou evakuovaní,“ potvrdil Pavlita.

Voda pro desítky tisíc lidí v ohrožení

Rozsáhlý sesuv v Lidečku ohrožuje přivaděč pitné vody pro desítky tisíc lidí. Podle starosty obce Vojtěcha Ryzy už mají vodohospodáři připravený krizový plán.

„Vodovody a kanalizace zbudovaly už v roce 2006 dvě šachty a ty jsou schopny v případě zničení přivaděče do čtyřiadvaceti hodin obnovit dodávku pitné vody,“ ujistil Ryza.

K nejrozsáhlejšímu sesuvu zatím došlo ve čtvrtek na kopci Girová v Bukovci na Frýdecko-Místecku. Záchranáři evakuovali čtyři lidi z tamní osady, situace je totiž velmi nebezpečná, popisuje hasič Tomáš Kohut.

„Celý břeh se sune dolů do údolí. Od této chaty dolů k jednomu domu, odkud jsme evakuovali dvě osoby. Je to rozhodně nebezpečné,“ řekl Kohut.

Igor Maňour, Ivan Sekanina, Michal Schoffer, Alžběta Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme