Podmáčené svahy na severu Moravy ohrožují domy i silnice
Situaci po povodních komplikují sesuvy půdy. Zatím postihly více než desítku míst a ohrožují několik domů. Jejich majitelé z nich museli odejít. Svahy nejvíc ujíždějí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.
Nejnověji hlásí problémy například Kunčice pod Ondřejníkem, Fryčovice, Vendryně a Karviná. Ve většině lokalit ohrožují pohyby půdy i nemovitosti, domov museli opustit obyvatelé nejméně šesti domů.
Ve Vendryni na Třinecku strhnul sesuv promáčené půdy silnici. Obyvatelé zhruba dvaceti domů v části ‚Za vápenkou‘ tak zůstali odříznutí od zbytku obce.
Těžce přístupný terén dnes prohlédl geolog a než se rozhodne o definitivním řešení, radnice zřejmě vyřeší situaci provizorním náspem. Do té doby se lidé nevyhnou komplikacím.
„Oni se tam teď dost složitě dostávají. Musí po lesních a polních cestách, přes hory,“ řekl starosta Rudolf Bilko.
Přibližně čtyřista metrů dlouhou trhlinu hlásí z Kunčic pod Ondřejníkem. Jak upřesnil starosta Michal Pavlita, sesuv je v rekreační oblasti.
„Po tím sesuvem se nachází rekreační oblast, kde jsou rekreační objekty a jeden dům, který je trvale obydlený. Obyvatelé jsou evakuovaní,“ potvrdil Pavlita.
Voda pro desítky tisíc lidí v ohrožení
Rozsáhlý sesuv v Lidečku ohrožuje přivaděč pitné vody pro desítky tisíc lidí. Podle starosty obce Vojtěcha Ryzy už mají vodohospodáři připravený krizový plán.
„Vodovody a kanalizace zbudovaly už v roce 2006 dvě šachty a ty jsou schopny v případě zničení přivaděče do čtyřiadvaceti hodin obnovit dodávku pitné vody,“ ujistil Ryza.
K nejrozsáhlejšímu sesuvu zatím došlo ve čtvrtek na kopci Girová v Bukovci na Frýdecko-Místecku. Záchranáři evakuovali čtyři lidi z tamní osady, situace je totiž velmi nebezpečná, popisuje hasič Tomáš Kohut.
„Celý břeh se sune dolů do údolí. Od této chaty dolů k jednomu domu, odkud jsme evakuovali dvě osoby. Je to rozhodně nebezpečné,“ řekl Kohut.