Podmíněné tresty pro Rittiga a Nečasovou neplatí. Soud nařídil případ znovu projednat

Podmíněné tresty pro exšéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou ani pro lobbistu Iva Rittiga v kauze vyzrazení utajené zprávy Bezpečnostní informační služby neplatí. Pražský vrchní soud ve čtvrtek zrušil rozsudek městského soudu a případ vrátil k dalšímu projednání. Původní verdikt ukládal Nečasové podmínku v délce 1,5 roku a tříletý zákaz práce ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím. Rittigovi pak devítiměsíční podmínku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Ivo Rittig

Lobbista Ivo Rittig | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pražský městský soud se podle předsedy odvolacího senátu Viktora Macha nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí.

Zdravotní omluvenky Nečasové platí, rozhodl znalec. Po měsících odmítla u soudu vypovídat

Číst článek

Existují tak podle něj pochybnosti o správnosti jeho skutkových zjištění. „K objasnění věci bude potřeba provést ještě další důkazy," konstatoval soudce.

Odvolací vrchní soud tak zrušil lednový verdikt městského soudu, který uložil někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase Janě Nečasové podmíněný trest v délce 1,5 roku za to, že měla zprostředkovaně sdělit utajované informace lobbistovi Ivu Rittigovi. Lobbista za to dostal stejně jako jeho právník devítiměsíční podmínku.

Rittig se v roce 2012 podle obžaloby dověděl od Nečasové a ministra zemědělství, že premiér dostal utajený materiál. Lobbista měl dovodit, že se týká právě jeho, a proto prý poslal svého advokáta Davida Michala na schůzku s Nečasovou, která právníkovi měla obsah zprávy sdělit.

Rittig pak mohl údajně učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. Nečasová i Rittig vinu odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme