Podmínka pro bývalého nuceného správce VZP Pečenku. Ratha jako svědka soud nepovolil

Soud uložil někdejšímu nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonínu Pečenkovi dvouletý podmíněný trest za podepsání smlouvy o smlouvě budoucí s firmou Proton Therapy Centre Czech. Verdikt není pravomocný. Pečenka odmítá, že se pokusil zneužít svou pravomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (vpravo) před jednáním soudu | Foto: Iveta Záleská

Smlouvu Pečenka podepsal v roce 2006 jen několik dní předtím, než ve funkci správce skončil. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by tehdy ještě neexistujícímu protonovému centru po dobu 15 let garantovala hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně.

Tento postup Pečenka náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Pojišťovně tak podle rozsudku mohla vzniknout mnohamilionová škoda.

Soud zastavil stíhání někdejšího správce VZP Pečenky. Je promlčené

Číst článek

Lékař Pečenka, kterému hrozilo až desetileté vězení, se hájí mimo jiné tím, že chtěl v Česku zavést nejmodernější technologii léčby. Smlouva by podle něj peníze pojišťovně naopak ušetřila. Jeho právník také soudu marně navrhoval předvolat jako svědka tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Obvodní soud pro Prahu 3 muže napoprvé osvobodil s tím, že jeho skutek nebyl trestným činem. Když odvolací senát kauzu vrátil k novému projednání, rozhodl obvodní soud podruhé tak, že stíhání je promlčené. Ani s tímto názorem se soud vyššího stupně neztotožnil. Napotřetí uznal předseda senátu Radek Mařík na základě právního názoru odvolacího soudu Pečenku vinným. Pojišťovnu odkázal s jejím požadavkem na náhradu škody do občanskoprávního řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme