Podmínky pobytu cizinců u nás se zřejmě zpřísní

Se zpřísněním některých podmínek pro pobyt cizinců v Česku počítá novela zákona, o které mají dnes jednat poslanci. Navrhuje například zavést povinnost prokázat znalost českého jazyka při žádosti o trvalý pobyt. Zpřísnit by se měly i podmínky pobytu pro ty cizince, kteří nevycestovali ve stanovené lhůtě z České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Změny azylového a cizineckého zákona podle vlády souvisejí s přípravou na vstup České republiky do schengenského prostoru. Podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) navíc u nás každý rok cizinců přibývá.

"Jen za prvních osm měsíců tohoto roku se jejich počet zvýšil zhruba o 50 tisíc. A my musíme být schopni důsledně odlišit ty, kteří přijíždějí z důvodu toho, že jsou diskriminovaní ve svých zemích, od těch, kteří přijíždějí s nekalými úmysly. Roste nám počet takzvaných fiktivních sňatků, kdy se sem cizinci dostávají a získávají trvalý pobyt, a naším úkolem je chránit české občany před těmi, kteří zde nemají co dělat," uvedl Langer.

Bývalý ministr vnitra, poslanec za ČSSD František Bublan označil některé navržené změny za nehumánní. "Nelíbí se mi třeba to, že cizinci, kteří zde mají pracovní vízum, tak v případě, že by s nimi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr, tak jim to pracovní vízum okamžitě končí. To vede k tomu, že tito lidé jsou potom vykořisťovaní, jsou závislí na tom zaměstnavateli, nemají možnost si třeba najít nějakou jinou práci. Navrhujeme, aby tam byla měsíční nebo dvouměsíční lhůta na to, aby si mohl najít nějakou jinou práci," upřesnil Bublan.

Předlohu kritizují i nevládní organizace. Hlavně kvůli tomu, že údajně přinese nedůstojné zacházení s uprchlíky a zhorší život smíšených manželství. Podle Marie Jelínkové z Multikulturního centra v Praze jsou chyby novely opravdu vážné, protože se všemi smíšenými manželstvími zachází jako s podezřelými z uzavření účelového nebo falešného sňatku. O částečné změkčení zákona se dnes chtějí pokusit i poslanci Strany zelených.

Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme