Podmínky pojišťoven asi nesplní část nemocnic, skončí možná celá oddělení

Část zejména menších zdravotnických zařízení může od příštího roku zaniknout. Zástupci Asociace českých a moravských nemocnic se obávají, že nedokážou splnit požadavky zdravotních pojišťoven, a nedostanou tak na příští rok novou smlouvu. Konkrétní kritéria dnes projednává správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louny - nemocnice | Foto: Ladislav Bába

Největší ze zdravotních pojišťoven například požaduje, aby minimálně tři čtvrtiny nemocničních postelí byly využité. Jinak zdravotnické zařízení nedostane smlouvu.

Cílem pojišťovny je zredukovat počet lůžek a naopak posílit jejich počty v léčebnách dlouhodobě nemocných. To se ale zatím podle materiálu pro správní radu VZP nedaří - postele jsou rušené všude.

Zástupci menších nemocnic ale mají k návrhu značné výhrady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nesouhlas s praktikami pojišťoven vyslovil v Ranním interview i Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala upozorňuje, že materiál pojišťoven je nedomyšlený. „On je dost utajovaný, tak jsme ho rozeslali do všech nemocnic a máme velice kritické připomínky,“ řekl Radiožurnálu.

Asociace podle něho odmítá přístup pojišťoven, které chtějí bez vlivu zastupitelstev měst a krajů rozhodovat o tom, kde bude a nebude nemocnice. „Rozhodně na rozdíl od těchto volených orgánů pojišťovny nikdo nevolil,“ dodává.

„Materiál byl zatím předložen správní radě jako materiál, který byl vzat na vědomí. Byl podroben poměrně rozsáhlé diskuzi, jeho definitivní podoba se objeví do měsíce,“ říká člen správní rady VZP, poslanec za ČSSD a primář interny pražské nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba.

„Za sebe mohu říci, že ten materiál je sice pro pojišťovnu jako takovou, která, ať chceme nebo ne, nese největší břímě péče o naše nemocné, velice stěžejní. Na druhé straně i dosti problematický. I na správní radě zaznělo, že je důležité, aby se na jeho definitivní podobě nepodílela pouze VZP,“ uvádí Koskuba.

V Rokycanech bojují za porodnici a dětské oddělení

Třeba v rokycanské nemocnici se ročně narodí 470 dětí, od příštího roku ale zdejšímu porodnímu oddělení hrozí zánik. Pojišťovna totiž požaduje pro uzavření smlouvy minimálně 500 porodů ročně.

„Materiálu konkrétně vyčítáme, jak je neprovázaný. Počítá s jednou porodnicí na jeden okres, ale s jedním dětským oddělením na dva okresy. V Rokycanech by zrušení porodnice znamenalo zrušení i navazujícího dětského oddělení. I laik ví, že porodnice bez novorozeneckého oddělení v podstatě nemůže existovat,“ tvrdí Fiala.

Podobně na smlouvu s pojišťovnami nedosáhne třeba ortopedie, která má menší spádovou oblast než 150 tisíc lidí a její lékaři odoperují méně než 200 kyčlí ročně. Hodnotit budou pojišťovny i souběhy lékařských úvazků nebo kvalitu a efektivitu poskytované péče.

V Rokycanech už dokonce lidé proti zrušení nemocnice veřejně protestují. „Byli jsme tam na velkém shromáždění občanů. Byl přítomen hejtman, vedení města a kraje, ale nepřišla to před občany vysvětlit jediná zdravotní pojišťovna, přestože byly pozvány,“ upozorňuje Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko člen správní rady VZP, poslanec za ČSSD a primář interny pražské nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba

Podle něho se jedná o snahu lobbistických skupin zrušit část péče a přesunout ji do jiných zařízení – z menších a levnějších nemocnic do těch dražších.

„Jeden příklad: v příštích třech letech se očekává pokles porodnosti o 25 procent a jde tedy i o 25 procent peněz. Porodnice, které dělají 5-6 tisíc porodů ročně a příjmy by jim klesly o čtvrtinu, si prostřednictvím lobby zabezpečují likvidaci konkurence. Zaplatit za to mají občané,“ dodává.

I ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička doufá, že jeho porodnice bude z limitu 500 porodů ročně vyjmuta:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička

„Předpokládám, že v tomto případě zvítězí zdravý rozum. Jestliže někteří chytráci v Praze neustále manipulují s absolutními čísly počtu porodů, nejraději bych je posadil do auta v Šumperku, kde je nejbližší další porodnice, a nechal je těch sto kilometrů po našich krásných horských silnicích přejet Červenohorské sedlo, aby si vyzkoušeli, jak nejlépe dojet. Aniž by museli rodit, tak by toho měli plné zuby.“

Podle Jedličky lze použít obyčejnou matematiku: „U nás 400 porodů děleno čtyřmi lékaři, nebo 1000 porodů děleno 20 lékaři? Četnost porodů je u nás daleko vyšší.“

Lenka Jansová, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme