Podmínky pro cizince v Česku se změní. Zákon kritizují nevládní organizace

Cizince od příštího roku čeká těžší zkouška z češtiny, pokud budou chtít státní občanství. Zatímco doteď stačil k jeho získání jen ústní pohovor, nově přibude nejspíš ještě písemný test a poslech. Navíc budou muset tuzemské úřady přesvědčit, že dobře znají naši kulturu a historii. Nová pravidla pro udělování občanství dnes projedná Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurzy pro cizince

Kurzy pro cizince | Foto: Člověk v tísni, Vladimir Krynytsky

Julia Kurbanová se do Česka přistěhovala před patnácti lety z Kazachstánu. V Praze se s rodinou usadila natrvalo a zažádala si o české občanství.

„Já jsem chápala, když jsem přijela do České republiky, že když chci zapadnout, když tady chci zůstat, tak český jazyk je první věc, kterou musím ovládnout,“ říká.

Když si cizinci od příštího roku zažádají o státní občanství, měli by zvládnout písemný test, poslech a konverzaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podmínky pro cizince v Česku se změní. Jak, zjišťovala redaktorka Petra Benešová

Důvody nových pravidel vysvětluje Tomáš Zatloukal z ministerstva školství, které se podílí na přípravě zkoušek:

„Je to pro to, aby byli schopni komunikovat na nějaké úrovni v českém jazyce. Potýkáme se i v případě kontrol s problémem, že se odvolávají na to, že neumí český jazyk. Trend nárůstu počtu cizinců, kteří vykonávají zkoušky, roste.“

Úspěšnost cizinců u jazykových prověrek je zatím 80 procent. Nejvíce o ně mají zájem Ukrajinci. Stát také plánuje nový výběr škol, které zkoušky pořádají.

Stejně tak by lidé ze zahraničí měli zvládnout test z českých reálií, jako je historie nebo kultura. Otázky na tyto testy úřady v současné době připravují.

Návrh zákona také počítá se zavedením dvojího občanství. Když cizinec získá českou příslušnost, nemusí se vzdát své původní. Stejně tak Češi v cizině nepřijdou o tu svoji.

Uchazeči o britské občanství nebo trvalý pobyt musejí nově znát i Monty Pythony

Číst článek

Nevládní organizace ale některá nová pravidla kritizují, říká Tereza Kušniráková ze společnosti Člověk v tísni.

„Rozpad Československa zákon dostatečně nereflektuje, kdy slovenští občané, kteří vlastně ani neví, že jsou slovenští občané, žijí v Česku, můžou získat české státní občanství zjednodušeným prohlášením, což bude fungovat už jenom jeden rok. A za rok se situace hodně zhorší,“ podotýká.

Stejně tak se organizacím nelíbí zavedení občanství pro VIP osobnosti nebo genetické testy pro některé nemanželské děti.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme