Podmínky pro držení zbraně by měly být přísnější

Podmínky pro získání a vlastnictví střelných zbraní zřejmě budou od příštího roku tvrdší. Počítá s tím vládní novela zákona o zbraních a střelivu, kterou po sněmovně schválil i Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Novela má omezit možnost zneužití legálně držených zbraní k trestné činnosti a zpřísnit kontrolu znehodnocených zbraní, aby se ztížila možnost jejich opětovného použití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole a náboj | Foto: Jan Rosenauer

Držitel zbraně byl měl být podle novely bezúhonný a spolehlivý - pokud bude mít problém s alkoholem nebo drogami, mohl by o zbrojní průkaz i zbraň přijít. Novela mimo jiné pamatuje i na vyšší pokuty za manipulaci se zbraní na veřejnosti. Takový kousek by mohl výtržníka přijít na 50 tisíc korun.

Velkým kritikem novely je senátor za ČSSD Vladimír Dryml: "To jsou všechno věci, které nás vracejí spíše do totalitních dob. Protože tam je i jedna část zákona, kde se říká, že v obecném zájmu se může zadržet zbraň i střelivo - to už je totalita."

Občanský demokrat Tomáš Töpfer ale normu hájí: "Zpřísnění tohoto zákona je právě jenom v převozu munice, v převozu zbraní, to znamená v celoevropském boji proti terorismu. Novela není namířena proti běžným držitelům zbraní a zbrojních průkazů."

Celkem je v novele zákona o zbraních a střelivu na 130 změn. Například možných přestupků souvisejících se zbraněmi je nově 67.

Tématu jsme se podrobně věnovali také v pátečním Radiofóru.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme