Podmínky pro zaměstnávaní cizinců se zřejmě zpřísní

Nelegálně zaměstnávat cizince by se firmě v budoucnu už nemělo vyplatit. Vláda má totiž rozhodnout o novele, podle které by vyhoštění cizince platila společnost, která mu dala práci. Norma sjednocuje českou legislativu s unijní a koaliční vláda tak chce pokračovat v trendu, který rozjel Fischerův tým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci v Česku | Foto: Správa uprchlických zařízení

Na dnešním jednání kabinetu předloží novelu zákona ministr vnitra Radek John. V loňském roce úřady odhalily přes tři tisíce nelegálně zaměstnaných cizinců. Neziskovým organizacím ale vadí, že norma nepomáhá integraci cizinců a je příliš represivní. To přiznává i ministr vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravované novele zákona o zaměstnávání cizinců mluvili na Radiožurnálu Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva

„Skutečně si myslím, že se Evropa v této chvíli brání. Souvisí to s hospodářskou krizí. Brání se tomu, aby tady pracovali nelegálové. Chce skutečně stanovit velmi tvrdá opatření, abychom všichni byli spokojeni s těmi cizinci, kteří tady budou, a abychom tady měli lidi, kteří budou ku prospěchu společnosti. Čili ano, Evropa to takhle nařizuje a my se jenom harmonizujeme s Evropou, ale jistě každý český občan s tím bude souhlasit,“ řekl John.

„Počty cizineckou policií zachycených případů nelegální práce cizinců se pohybuje v řádech desítek. Cizinci nejčastěji pocházejí ze zemí na východ od České republiky,“ říká Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Cizinci ale našli i jinou cestu. Stávají se z nich podnikatelé, aby získali vízum. Často jim to zařizují tak zvané zprostředkovatelské agentury.

„Novela zákona sahá i do oblasti podnikání tak, aby byla schopná reagovat na tento trend. Nově se upravuje procedura získání statutu cizineckého podnikatele,“ upřesňuje Haišman.

„Každý cizinec by měl dodržovat platné zákony, ale i ze strany zaměstnavatelů by měly být české zákony respektovány,“ dodává Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme