Podnětem k policejní reorganizaci byla kauza úniků ze spisů, je přesvědčený Babiš

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se domnívá, že impulzem ke sporné reorganizaci policie byla kauza úniků z policejních spisů, ve které byl obviněn mimo jiné detektiv protikorupční policie. Řekl to novinářům po středečním jednání vlády, která se zabývala především vypořádáváním připomínek Nejvyššího státního zastupitelství ke změnám v policii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má za to, že impulzem ke sporné reorganizaci policie byla kauza úniků z policejních spisů (archivní foto)

Místopředseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má za to, že impulzem ke sporné reorganizaci policie byla kauza úniků z policejních spisů (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) byli ministři ujištěni o tom, že ministerstvo vnitra a vedení policie vypořádá všechny připomínky. „Nebylo nám vysvětleno vůbec nic, jsme v rolích statistů, jsme tam do počtu," stěžoval si Babiš.

Vicepremiér je přesvědčen, že impulzem k reformě, která vyvolala vládní roztržku, byla kauza úniků z policejních spisů, která se objevila v polovině května.

V případu byli po třech letech prověřování obviněni detektiv protikorupční policie Radek Holub, bývalý policista Igor Gáborík a celník Pavel Šíma. Vyšetřování bylo delegováno na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Právě touto živou kauzou se Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikne k 1. srpnu, nebude moci zabývat. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to řekl ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. O tom, kdo vyšetřování kauzy povede, rozhodnou žalobci.

Šlachta se mýlí. Že se změny dotknou jedné živé kauzy, víme od začátku, reaguje Chovanec

Číst článek

Podle Chovance, který spornou reformu podepsal, se už na této věci dohodla policie s dozorujícím státním zástupcem. „Zachování kontinuity vyšetřování živých kauz je pro nás absolutní prioritou, systém proto policie nastavila tak, aby se živých kauz negativně nedotkl. Toto téma proto policie průběžně komunikuje se státními zástupci," uvedl ministr vnitra.

Obviněný Holub podle policie vynášel informace z vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku, informoval v květnu Český rozhlas. Gáboríkovi údajně prozradil, že kriminalisté plánují domovní prohlídku u tehdejšího ředitele Homolky Vladimíra Dbalého. Dbalý je stíhán za korupci, jeho případ už řeší soud.

Kromě toho Holub podle policie předal Gáboríkovi i citlivé policejní dokumenty, které se týkaly vyšetřování kauzy Homolka. Detektiv Holub prý sháněl informace také v případě policejního prověřování smlouvy mezi dopravním podnikem a společností Rencar, která prodává reklamu v metru.

Chovanec: Hnutí ANO se dohodnout nechce

Podle Chovance se hnutí ANO nechce dohodnout. „Mají policii jako zajatce, jako volební téma, protože zjistili, že žádná jiná témata pro krajské volby nemají," řekl.

Vláda dnes dostala další průběžnou informaci o vzniku nové policejní centrály. Jednání se zúčastnil i policejní prezident Tomáš Tuhý a šéf žalobců Pavel Zeman. Podle Dienstbiera se kromě politických stanovisek debata vedla o tom, do jaké míry jsou vypořádány připomínky Nejvyššího státního zastupitelství. „Policie potvrdila, že jsou vypořádávány," poznamenal ministr.

Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zbývá ze 45 připomínek vypořádat čtyři technické. „Je tam potřeba vyřešit organizační řád a některá technická opatření," upřesnil Chovanec v České televizi. Jak dodal, policejní prezident slíbil, že se vypořádání připomínek stihne.

Špičky policie přiznaly: Změny se dotknou živé kauzy. Od začátku lhali, zlobí se Šlachta

Číst článek

Ministři za KDU-ČSL podle ministra kultury Daniela Hermana upozorňovali na to, že policie se státními zástupci začala o změnách debatovat pozdě. „Je to posun, ale KDU-ČSL se domnívá, že diskuse měla probíhat předem," dodal k dnešnímu jednání vlády Herman.

Nový policejní útvar vznikne sloučením protikorupční a protimafiánské policie. Chystané změny vyvolaly v minulých týdnech vládní roztržku, s reformou nesouhlasilo především hnutí ANO a hrozilo kvůli tomu odchodem z koalice.

Výhrady měli i státní zástupci. Slučování útvarů vyvolalo například obavy z toho, že vzniknou problémy s vyšetřováním kauz, které nyní mají útvary rozpracované.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme