Podnikání v energetice bude jednodušší a přehlednější - novelu schválil Senát

Vládní novelu energetického zákona schválil Senát. Měl by zjednodušit podnikání v energetice, upravuje kontrolu nad energetickým trhem, vytváří prostor pro dohodu mezi odběratelem a dodavatelem a také určuje, co je a není nelegální odběr.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr

elektroměr | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Černé odběry elektrické energie by v budoucnu měli být obtížnější. Senátoři přijali novelu energetického zákona, kterou už schválila Poslanecká sněmovna. Podle mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského budou muset dodavatelé proudu častěji zařízení pro odběr elektřiny kotrolovat.

"Nový energetický zákon přichází s úpravami v tolik probíraných černých odběrech. Distribuční společnosti budou mít například nově povinnost zajistit jednotlivé části elektroměru proti neoprávněné manipulaci a také povinnost pravidelně kontrolovat správnost měření spotřeby elektřiny," uvedl Bartovský.

Změny si vyžádal tvrdý postup elektrárenské skupiny ČEZ proti lidem, podezřelým z odebírání elektřiny načerno. Teď problém kradené elektřiny upravuje pouze vyhláška.

Podle ministerstva průmyslu bude i nadále platit, že dodavatel obnoví dodávku elektřiny až poté, co zákazník uhradí vzniklou škodu. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Říman dnes ujistil, že samotné poškození plomby nebo elektroměru nebude znamenat řízení se zákazníkem o neoprávněném odběru. Podle zákona bude totiž nutné současně prokázat, že zákazník odebral víc elektřiny, než zaplatil.

Přečtěte si také:
Hlavou proti ČEZu
Domácí tisk o vyděračích ve službách ČEZu
Policie obvinila z vydírání tři desítky zaměstnanců společnosti ČEZ Měření
ČEZ varuje před podvodníky Spor ČEZu a údajných černých odběratelů proudu se přiostřuje

Lenka Šumová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme