Podnikatel Ježek z kauzy ROP je na svobodě. Složil kauci 16 milionů

Podnikatel Daniel Ježek obviněný s dalšími 25 lidmi z údajných machinací s dotacemi v ROP Severozápad je na svobodě. Ústecký okresní soud ho v úterý po téměř tři čtvrtě roce propustil z vazby, řekl Ježkův advokát Michael Kis. Ježek byl ve vazbě jako jediný z obviněných. Složil kauci bezmála 16 milionů korun.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 12:00 5. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústecký okresní soud ho propustil z vazby podnikatele Daniela Ježka obviněného v kauze ROP Severozápad

Ústecký okresní soud ho propustil z vazby podnikatele Daniela Ježka obviněného v kauze ROP Severozápad | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

ROP Severozápad

Mocní severočeští podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák podle vyšetřovatelů dokázali do čela úřadu ROP Severozápad, který rozhoduje o dotacích v Ústeckém a Karlovarském kraji, prosadit loajální lidi. Nejdříve Petra Vráblíka, který však postupně vypovídal poslušnost a proto ho nahradil Petr Kušnierz. Mezi podnikateli a úředníky panoval podle detektivů jednoznačný vztah podřízenosti a nadřízenosti.

"Kušnierz oslovoval Alexandra Nováka jako Kapitána, Daniela Ježka pak jako Pana Velkomožného," stojí v obvinění z loňského prosince. Kušnierz začal spolupracovat s policií a popsal jí, jak systém fungoval. Ježek byl podle něj "styčným důstojníkem", především on úkoloval a rozhodoval. Každou středu pak šéfové ROPu chodili do kanceláří byznymenů reportovat a naopak si odnášeli "notičky".

„Chtěl bych poděkovat soudci, obhajobě a státnímu zástupci, že jsem konečně po devíti měsících doma. Cítím se nevinný a dokážu to,“ řekl po propuštění Ježek Radiožurnálu.

Ve vazbě byl Ježek od loňského prosince. Policie ho společně s ostatními stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Označení „pan Velkomožný“ podle Ježka nikdy nepadlo. „Já jsem si to jenom přečetl a jsou to všechno podle mě výmysly,“ řekl v úterý novinářům.

ROP Severozápad

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Dosavadní vyšetřování vyčíslilo škodu až 6,3 miliardy korun.

Mezi obviněnými jsou i politici nebo vysocí úředníci. V červnu vydala Poslanecká sněmovna k trestnímu stíhání poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Broku (KSČM).

Policisté oba zákonodárce na konci července obvinili z poškození zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účast na organizované zločinecké skupině.

Podle policistů vedl skupinu exsenátor Alexandr Novák a severočeský podnikatel Daniel Ježek, patřili do ní i někdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a další politici či bývalý šéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Poslední jmenovaný s detektivy spolupracuje.

Systém podle detektivů fungoval v režimu 60 na 40. Přeloženo, 60 procent dotačních peněz proudilo na "tlačené" projekty v Ústeckém a zbytek na projekty v Karlovarském kraji. Podle kriminalistů tímto nezákonným způsobem úředníci posuzovali 541 projektů.

Jan Bachorík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme