Podnikatel má jít za odpady v Libčanech na osm let do vězení

Krajský soud v Hradci Králové uložil osmiletý trest vězení podnikateli Václavu Etlíkovi, který je podle spisu odpovědný za vznik nelegálního chemického skladu v Libčanech na Hradecku. Etlík byl obžalován z obecného ohrožení a nakládání s odpady. Rozsudek ale nenabyl právní moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nelegální sklad chemikálií

Podle soudu Etlík protiprávním hromaděním nebezpečných odpadů vyvolal v podstatě ekologickou havárii bezprostředně ohrožující životy a zdraví lidí.

"Hrozilo ohrožení života a zdraví nejenom zaměstnanců firmy, kteří tam pracovali, ale i osob, které se pohybovaly v okolí areálu, všech obyvatel obce Libčany a možná i dalších. To riziko tam skutečně bylo obrovské," řekl státní zástupce Jan Vodička.

Etlík, který téměř dva roky strávil ve vazbě, vinu odmítá. "Podle mého je to pojaté jako exemplární příklad, bylo všechno připravováno k tomu, aby byl takovýto rozsudek. Byl jsem od prvního dne odstaven do vazby, nebyl jsem přizván jak k domovním prohlídkám, tak k dalším věcem," prohlásil po vynesení verdiktu.

Kromě vězení soud Etlíkovi zakázal na deset let podnikat s odpady. Zaplatit také musí dohromady přes 35 milionů korun Královéhradeckému kraji, městu Hradec Králové i obci Libčany za náklady na likvidaci skladu.

Zatímco státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, podnikatel se proti rozsudku na místě odvolal. Případ tak znovu bude projednávat vrchní soud, který letos v březnu zrušil odvezli přibližně 600 tun toxických látek. Podle něho měl jít Etlík do vězení na šest a půl roku. Nový proces začal v červenci.

Etlíkův advokát Jan Slezák nesouhlasí zejména s trestem za obecné ohrožení, související s možnou havárií v Libčanech. Podle advokáta se Etlík dopustil nejvýše nezákonného nakládání s odpady, kde je trestní sazba výrazně mírnější a připouští například i peněžitý trest.

"Vrchní soud chtěl, aby bylo prokázáno, že havárie hrozila bezprostředně, a to podle mého názoru prokázáno nebylo. Oproti předcházejícímu řízení se důkazně mnoho nezměnilo, takže pokud se odvolací soud jenom podrží názoru, který vyložil v rozhodnutí z března letošního roku, tak určitě nemůže tento rozsudek akceptovat," podotkl Slezák.

Libčanský sklad policisté objevili v dubnu 2006. Různé sudy s neoznačeným odpadem zaplňovaly objekt až po strop. Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny a chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Pracovníci dekontaminační společnosti následně ze skladu do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek.

Martin Hromádka, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme