Bývalý šéf fotbalové Sparty Mach nedostane od státu milionové odškodné, rozhodl soud

Pražský městský soud potvrdil zamítnutí žaloby, kterou se podnikatel Petr Mach domáhal od státu odškodného ve výši 3,5 milionu dolarů (zhruba 79 milionů korun). Rozhodnutí je pravomocné. Mach tvrdil, že z jeho trestního spisu zmizel důkaz o tom, že mu kdosi neoprávněně vybral účet ve švýcarské bance, to se ale podle soudů nepotvrdilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mach u soudu v roce 2016 | Foto: Fotobanka Profimedia

Mach uváděl, že mu stát ztratil důkazní materiály, které prokazovaly tunelování jeho švýcarských účtů v bance Credit Suisse, a že se v jeho spisu později objevily upravené podvrhy důkazů. Výběrní lístek byl podle něj nahrazen fotokopií, na níž chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky.

Někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach žádá po státu odškodnění 83 milionů korun

Číst článek

Lístek i další údajně chybějící dokumenty si v rámci mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který údajné tunelování účtů vyšetřoval.

Podnikatel tvrdí, že mu z konta někdo vybral 930 tisíc dolarů (dnes zhruba 21 milionů korun) už v roce 1996. Zjistil to prý ale až v roce 2010. Podle dřívějšího vyjádření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových lze „důvodně pochybovat“ o tom, že výběr peněz byl neoprávněný. Mimo jiné je podle něj totiž nedůvěryhodné, že by se Mach po tak dlouhou dobu stavem svého účtu nezabýval.

Podnikatel v minulosti uvedl, že přes jeho švýcarské účty „proteklo“ celkem 150 milionů dolarů. Takové peníze tam prý nikdy neměl, ačkoliv transakce se děly pod jeho jménem, a to i v době, kdy byl – jako jediný člověk oprávněný k účetním operacím – ve vězení.

Peníze z privatizace?

Domnívá se, že peníze „vyprané“ prostřednictvím zaměstnanců banky pocházely z české privatizace, z jaké konkrétně, prý ale netuší. Média dříve spekulovala o Mostecké uhelné společnosti.

Policie Macha v roce 1998 obvinila v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odpykal polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach uvádí, že stíhání bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme