Podnikatel Pitr jel za Krejčířem na Seychely

Vlivný podnikatel Tomáš Pitr podle informací Radiožurnálu navštívil koncem září na Seychelských ostrovech uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Právě podnikatelskou skupinu kolem Pitra a ústecké Setuzy premiér Jiří Paroubek označil za iniciátora aféry kolem privatizace Unipetrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř | Foto: Dan Krzywoň | Zdroj: ČTK

Informace Radiožurnálu a České televize, že obchodník Tomáš Pitr odletěl na Seychely za Krejčířem, potvrdil náměstek Policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

"Můžu potvrdit, že pan Pitr navštívil koncem září Seychelské ostrovy. Tuto informaci jsme získali od seychelských úřadů a myslím si, že je to jeden z výsledků naší policejní mise na Seychelách," uvedl Macháně.

Podle získaných informací odletěl Pitr na Seychely 21. září a vrátil se o dva dny později. Náměstek Macháně už ale nechtěl potvrdit, zda se Pitr s Krejčířem skutečně sešel, ani sdělit případné podrobnosti schůzky. Délka Pitrova pobytu na Seychelách ale nasvědčuje tomu, že nešlo o běžnou dovolenou.

Podnikatelská skupina Tomáše Pitra se delší dobu snaží neúspěšně ovládnout český trh s biopalivy. Jejím obchodním nepřítelem číslo jedna je Agrofert Andreje Babiše, který pomohl polské společnosti PKN Orlen zprivatizovat Unipetrol.

Právě Pitrovu podnikatelskou skupinu označil premiér Paroubek za organizátory letní konspirativní schůzky polského lobbyisty Jacka Spyry, na které si bývalý ředitel Paroubkova kabinetu Zdeněk Doležel řekl o údajný pětimiliónový úplatek za zařízení schůzky se Stanislavem Grossem. "Mohu říci, a potvrdily mi to zpravodajské služby, že to tak je, že je to skupina pana Pitra," zopakoval dnes Paroubek.

Kontroverzní lobbyista Spyra spolupracuje delší dobu se společností Seta Invest, která patří do Pitrova impéria a o Unipetrol se v privatizaci ucházela. Jedna z Pitrových společností Setuza jakékoli angažmá v privatizačním skandálu odmítá. Pitr prý v Setuze působí jen jako jakýsi poradce a není ani jejím zaměstnancem. Nejasné jsou i okolnosti kolem jeho vlastnického podílu.

Skupina kolem podnikatelů Tomáše Pitra, Františka Mrázka a Miroslava Provoda ovládá přes nastrčené společnosti řadu mnohdy významných českých firem. O jejich aktivity se řadu let bezvýsledně zajímají tajné služby a policie.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme