Podnikatel Příplata žaluje Rumunsko

František Příplata žaluje Rumunsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podnikatel z Uherského Hradiště letos uprchl z Rumunska před uvězněním za údajné podněcování k vraždě odborového předáka. Pět let trvající soudy jsou podle něj politickou hrou, která jej měla připravit o majetek a vrátit státu privatizovanou továrnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunská justice odmítla veškerá svědectví v jeho prospěch a podle Příplatových advokátů manipulovala s důkazy. Ztráty českého podnikatele jsou také součástí žaloby.

Jenom samotná továrna v Satu Mare měla podle Příplaty hodnotu 120 milionů korun. Žádost o odškodnění ale bude daleko vyšší. Podle něj je však prvotní satisfakce morální. "Pokud mě Rumuni nezavřou, tak bych se toho rád zúčastnil a chtěl bych cestovat do Rumunska zpátky a poukázat, co se tam dělo a jaké hrůzy se tam staly a jak do toho tajná služba zasahovala," řekl.

Příplatův obhájce Stanislav Polčák se domnívá, že vše potrvá několik let. "V prvním kole Evropský soud pro lidská práva zhodnotí, zda-li je ta stížnost přípustná. Bude se jí asi následující rok zabývat. Předpoklad je, že do dvou do tří let by Evropský soud pro lidská práva mohl vydat rozhodnutí," dodal právník.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme