Podnikatel se musí omluvit za to, že v jeho klubu neobsloužili Romy

Písemná omluva a 30 tisíc korun pro každého z postižených, tak zní rozsudek Krajského soudu v Ostravě nad provozovatelem baru Diablo na Stodolní ulici. Jeho servírka odmítla obsloužit tři Romy s tím, že je v baru uzavřená společnost. Vzápětí ale obsloužila pracovníky nevládní poradny pro občanská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stodolní ulice | Foto: www.stodolni.cz

Podnikatel Štefan Graff se musí omluvit za diskriminační postup své pracovnice a snížení lidské důstojnosti žalobců. K soudu dnes nepřišel. Už dříve se hájil tím, že nikomu nenařídil, aby Romy neobsluhoval. Servírka, která se tak rozhodla, podle něj jednala na vlastní pěst.

Právní zástupce Romů David Strupek je s výsledkem spokojený. "Třeba osoby veřejně známé žalují kvůli nepravdivým informacím v tisku šestimístné částky, tak se domnívám, že za ponížení způsobené tím, že vás označí za osobu druhé kategorie, je částka v desetitisících spíše symbolická," řekl.

Romové do baru přišli loni 9. března večer v rámci testu, ve kterém pracovníci občanského sdružení Vzájemné soužití a Poradny pro občanství, občanská a lidská práva testovali, zda jsou Romové v ostravských restauracích znevýhodněni kvůli barvě pleti.

Skupina postupně navštívila tři bary ve Stodolní ulici. V prvních dvou Romy personál obsloužil bez problémů. Ty nastaly až v Diablu. Dnes už bývalá servírka a provozní baru Patricie Okounová byla dříve za své jednání potrestána a v přestupkovém řízení musela zaplatit pokutu 5000 korun.

Martin Hromádka, Gabriela Všolková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme