Podnikatel si po dvanácti letech vyslechl zprošťující verdikt

Zprošťující verdikt včera vynesl Krajský soud v Ostravě nad opavským podnikatelem Jiřím Koschanym. Státní zástupce ho obžaloval z podvodu ve výši přesahující 15 miliónů korun. Složitými machinacemi se směnkami měl vylákat z bank peníze a úvěry, které pak nesplácel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

Nevinen. Toto slovo uslyšel v jednací síni opavský podnikatel Jiří Koschany po dvanácti letech souzení. "Určitě jsem rád. A nejen to, celou dobu jsem byl jenom perzekuován," řekl spokojeně Koschany.

Díky justici si tento podnikatel může připadat jako na houpačce. Podle jednoho rozsudku je vinen, podle dalšího ne. Vrchní soud ho za podvody poslal do vězení na sedm let. Jenže tento rozsudek nakonec Ústavní soud zrušil, protože zjistil, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces.

Vše dnes završil ostravský soudce Pavel Suchánek, který rozhodl, že podnikatel je nevinný, protože jeho počínání není trestným činem. "Soudu tedy nezbylo než respektovat jednu ze základních zásad trestního řízení, to znamená v pochybnostech ve prospěch a ty pochybnosti máme. Nebyl prokázán úmysl obžalovaného při vyřizování těch úvěrů již ty úvěry nezaplatit, proto jsme rozhodli zprošťujícím výrokem," vysvětlil soudce.

Kauza ale stále ještě nekončí. Státní zástupce Dušan Táborský se na místě proti rozsudku odvolal.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme