Podnikatel Sisák, který je stíhaný v kauze kolem Via Chem Group, byl propuštěn z vazby

Podnikatel Petr Sisák byl v pondělí odpoledne propuštěn z vazby. Podle žalobce Adama Borguly z pražského vrchního státního zastupitelství byl propuštěn po složení kauce. Sisák je stíhaný v kauze manipulace s insolvenčními řízeními kolem společnosti Via Chem Group. Ve vazbě zatím zůstává poslední z obviněných - advokát Ivo Hala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Média už minulý týden informovala o tom, že Borgula souhlasí s propuštěním Sisáka a Haly z vazby na kauci 15 milionů korun. Žalobce se dnes k výši kauce nevyjádřil.

"Nebudu potvrzovat ani vyvracet žádná jména. Jediné, co mohu potvrdit, je, že jsem včerejšího dne rozhodl o propuštění z vazby jedné stíhané osoby v kauze manipulací v rámci insolvenčních řízení,“ uvedl Borgula.

„Současně jsem rozhodl, že ačkoliv jsou dány důvody vazby jak útěkové, tak předstižné, tak lze splnit tento účel některými dalšími právními instituty," řekl Borgula a doplnil, že rozhodl o přijetí kauce, o uložení zákazu vycestování, o dohledu probačního úředníka a o předběžném opatření spočívajícím v zákazu styku s určitými lidmi.

"Ano, klient byl včera v odpoledních hodinách propuštěn a vyzvedl jsem jej z vazební věznice v Hradci Králové," potvrdil Sisákův advokát Petr Vališ.

V kauze společnosti Via Chem Group a manipulace s insolvenčními řízeními vznesla policie obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka. Případ se v menší míře týká i dalších firem či podvodů.

Případ původně šetřila protikorupční policie. Počátkem dubna ale dozorující státní zástupce Borgula nechal vyšetřování převést na královéhradecké krajské policejní ředitelství. Podle Borgulova vyjádření policisté z protikorupční jednotky udělali při vyšetřování případu chyby a neplnili jeho pokyny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme