Podnikatele by měla kontrolovat jen jedna instituce, živnostenský úřad, navrhuje TOP 09

Ušetřit čas a ulehčit práci by podnikatelům mělo jednotné kontrolní místo. TOP 09 navrhuje, aby místo dosavadních 27 institucí podnikatele kontroloval jen živnostenský úřad. Návrh zákona na zavedení jednoho kontrolního místa předloží strana do sněmovny do dvou týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové kontaktní centrum usnadní podnikatelům obchodování v Praze | Foto: Anna Königsmarková

Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové by zavedení jednoho kontrolního místa pro podnikání ulehčilo práci hlavně malým podnikatelům. Ušetřilo by jim to čas a snížilo administrativu.

„Chceme, aby ten podnikatel zvládal zejména uživit sám sebe, případně vytvořil pracovní místa. A v tuto chvíli je tam obrovská zátěž ze strany kontrolních orgánů,“ vysvětlila.

„Myslím, že pokud bude kontrolovat jen jeden úřad, tak to i stát povede k tomu, aby to kontroloval jen to, co je nezbytné,“ dodala Langšádlová.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale považuje návrh za nereálný. Podle něj není možné na jednom místě soustředit tolik odborníků, kteří činnost podnikatelů kontrolují.

„Pokud bych to bral jako signál, že je třeba zmenšit počet úřadů, které kontrolují živnostníky, je to samozřejmě legitimní a opozice může něco takového navrhnout,“ řekl.

„Pokud je to myšleno doslova, je to něco naprosto nerealistického, protože to by tam museli být například lidé, kteří se zabývají bezpečností práce nebo hygienickými předpisy a tak dále a to pod jednu instituci neschováte,“ zdůraznil Mládek.

Jaroslav Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme