Podnikatelé mají výhrady k elektronické evidenci tržeb, ukázal průzkum

Náklady na zavedení elektronické evidence tržeb budou vyšší, než je plánovaná daňová sleva. Myslí si to většina živnostníků a podnikatelů, jak ukázal průzkum Hospodářské komory. Obávají se také nejasností při zavádění nového systému.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářská komora

Hospodářská komora | Foto: Marián Vojtek

„Dvě třetiny podnikatelů se domnívají, že se určitě neobejdou bez odborné asistence, přes 42 procent bude potřebovat pomoc jak při výběru, tak i při instalaci technického řešení. Potom se také trošku bojí, že systém rychle naběhne,“ řekl Českému rozhlasu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu k elektronické evidenci tržeb mluvil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Co si myslí o elektronické evidenci tržeb, zkoumala Hospodářská komora u více než tisícovky svých členů. Debatu o evidenci tržeb, kterou chce prosadit vládní koalice kvůli kontrole státu nad platbami v hotovosti, otevřou poslanci na dnešní schůzi. Zákon by se vztahoval jen v prvních fázích na čtvrt milionu podnikatelů. I proto ho ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO označuje za prioritu a revoluční krok v boji proti šedé ekonomice.

„Je to hlavně zákon ve prospěch všech poctivých živnostníků, podnikatelů a také ve prospěch všech občanů, protože pokud někdo podniká nepoctivě a neodvede DPH a platí zaměstnance hotově, neodvádí sociální a zdravotní pojištění, a ještě navíc někteří zaměstnanci berou podporu v nezaměstnanosti, tak nás podvádí čtyřikrát,“ podotýká Babiš.

Jenže řada živnostníků to vidí jinak. Asociace hotelů a restaurací už dřív uvedla, že třeba ve stavebnictví jsou daleko vyšší daňové úniky. A pochybnosti mají také další podnikatelská sdružení.

„Jsou vystrašení, nevědí, jakým způsobem – zejména z hlediska technického – té povinnosti dostojí. Že tedy nebudou dělány žádné certifikace, tenhle software vyhovuje, nebo tamten hardware vyhovuje,“ přiblížil ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Odpor k novému systému jako celku prý ale není zásadně velký. „Nedůvěru k evidenci tržeb chová zhruba půlka podnikatelů. Přitom jenom o něco víc než nějaká třetina čili výrazně méně než ta polovina, dokonce volá po boji za úplné zrušení evidence tržeb,“ dodal Minčič.

Elektronická evidence tržeb | Foto: Český rozhlas

Vládní koalice svede ve sněmovně boj o zavedení elektronické evidence tržeb

Číst článek

Hospodářská komora České republiky | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme