Podnikatelé uvažují o ústavní stížnosti kvůli povinné minimální dani

Čeští podnikatelé uvažují o ústavní stížnosti na stát kvůli povinnosti platit minimální daně. Stát se podle právních expertů Sdružení podnikatelů a živnostníků mohl dotknout paragrafu takzvaného neoprávněného majetkového prospěchu. Další likvidaci drobného podnikání pak podle nich může vyvolat povinnost hradit prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prodavačka

prodavačka | Foto: Miroslav Konvalina

"Hlavním problémem je právě ta povinná minimální daň. Podle nás je to něco až neslýchaného. Podle našich právních expertů je to až na ústavní stížnost, protože nemůžete platit za něco, co jste prostě nevyprodukoval. Informovali jsme se, zda je to v jiných zemích Evropské unie, ale nikde to neexistuje," poznamenal Tajzler.

Jak Radiožurnálu potvrdil, další postup budou konzultovat s právníky. Drobných živnostníků a podnikatelů totiž už druhý rok stále ubývá. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení vzdalo od konce roku 2003 do loňského listopadu podnikání na 81 tisíc lidí a firem.

Další vlnu propouštění zaměstnanců a i likvidace drobného podnikání může podle Vladimíra Tajzlera spustit povinnost zaměstnavatele platit prvních 14 dní nemocenské místo státu.

"Ten malý podnikatel, která má například tři, pět osm zaměstnanců, se dostane do situace, že mu tři onemocní. A on je bude muset platit - ale on nemá jako větší firmy nějaké rezervní fondy, ze kterých by to byl schopen utáhnout. A dostává se do jaké situace? Tím, že nezaplatí dodavatelům, nebo nezaplatí energii, dostane sankce, penále atd., a to ho může zlikvidovat," připomněl Tajzler.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme