Podnikatelům by mohlo ubýt papírování. Senát návrh schválil

Podnikatelé by už nemuseli ztrácet čas zbytečným papírováním. Senát totiž podpořil vládní novelu, která má snížit jejich administrativní zátěž. Ubýt by tak mělo zdvojených nařízení, víc by se naopak mělo využívat elektronických systémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel, byznysman /ilustrační foto/ | Foto: Comstock Images

Podnikatelé by tak nově například nemuseli oznamovat přerušení živnosti. Norma, kterou teď dostane k podpisu prezident, má podnikatelům a živnostníkům ušetřit zhruba 1,3 miliardy korun ročně.

Normu ale kritizuje například senátor ČSSD Vladimír Dryml. Podle něj vládní novela podnikatelům práci spíše ztíží.

„Naopak se tam dávají i některé věci, které jsou v rozporu s právním řádem České republiky. Živnostenské úřady budou smět například nahlížet do uzavřených soudních spisů. Myslím si, že se tam dává větší pravomoc živnostenským úřadům, ale že podnikatelům to moc nepomůže,“ podotkl Dryml.

Senátor ODS Jiří Žák má naopak výhrady k tomu, že se bude ještě dodatečně kontrolovat, jestli norma plní svůj účel. Tedy jestli skutečně podnikatelům ubylo papírování a běhání po úřadech.

„Mám velký problém s tím, když přijímáme zákon a utváříme někoho, kdo sleduje snižování administrativy. Z mého pohledu dojde, minimálně v první fázi, ještě k nárůstu administrativy. Mně by se líbilo, kdybychom v zákonech přijímali to, aby administrativa reálně nebyla,“ řekl Žák.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme