Podniky loni vypouštěly méně škodlivin, neratovická Spolana naopak víc

Podniky loni vypustily do ovzduší a vody o něco méně rakovinotvorných a dalších nebezpečných látek než v roce 2013. Oznámilo to sdružení Arnika. Netýká se to ale středočeské chemičky Spolana Neratovice, která naopak vyprodukovala škodlivin výrazně víc. Sdružení ji proto vyhlásilo Skokanem roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Spolana Neratovice | Foto: Tomáš Adamec

V roce 2014 Spolana vypustila téměř 41 tun rakovinotvorných či takto potenciálně nebezpečných látek, což je zhruba o 4000 kilogramů více než předloni. Právě loni uvolnila podstatně více rakovinotvorného vinylchloridu, konkrétně přes 4,5 tuny.

„Mimo jiné je to mutagenní látka. To znamená, že může poškozovat genetický kód člověka a má řadu dalších negativních zdravotních dopadů,“ upozornil předseda Arniky Jindřich Petrlík. Jedovaté látky podle něj ohrožují hlavně lidi žijící v nejbližším okolí chemičky.

„Ta látka celkem rychleji reaguje s dalšími, takže jde spíš opravdu o nějaké bezprostřední okolí provozu a navíc emise jsou rozloženy rovnoměrněji do celého roku. Nicméně je fakt, že Spolana jako chlorová chemička je významným zdrojem znečištění,“ řekl Petrlík ve vyslání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podniky loni vypouštěly méně škodlivin, neratovická Spolana víc. Podrobnosti řekl Radiožurnálu Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika

Podle něj nebyl únik vinylchloridu hlášen jako havárie. „Důvodů může být několik. Buďto může jít o nějakou vadu v technologii, nebo může jít čistě o vyšší produkci PVC, který vyrábí,“ doplnil předseda Arniky.

Spolana se ale hájí, že neporušuje žádný zákon a navíc plní všechny stanovené limity, které jsou závazné na území České republiky.

„Spolana je jedinou společností v České republice, která daným způsobem zpracovává trichloretylen a také je jediným výrobcem kaprolaktamu, takže je poměrně přirozené, že se v žebříčku vyskytujeme opakovaně,“ vysvětluje mluvčí firmy Jitka Němečková.

Naopak jihlavské firmě Kronospan, která byla skokanem za rok 2013 kvůli emisím formaldehydu, se podařilo emise snížit. To se ale nedá říct třeba o elektrárně Tušimice. Ta proti minulým rokům nahlásila největší emise rtuti.

Spalovny v Brně a Praze snížily asi o třetinu hmotnost odpadu, zvýšilo se však množství dioxinů v popílku, který vzniká spalováním. Firmy se hájí tím, že popílek zachycují a nevypouštějí do ovzduší, popílek se ale používá na skládkách a třeba i pro budování cyklostezek.

V celkovém součtu všech podniků ohlášené emise nebezpečných látek v loňském roce poklesly. Nejvíce znečišťovatelů stále pochází z Moravskoslezského kraje, k němu se řadí i Ústecký a Středočeský kraj.

Co se týče jedů vypouštěných do vody, tam jsou čísla pozitivní. Množství látek nebezpečných pro vodní organizmy se snížilo o 24 tun. Přispěla k tomu hodně Ústřední čistírna odpadních vod Pražských vodovodů a kanalizací která sama vypustila o 20 tun méně emisí.

Hodnocení vychází z údajů, které nahlašují samotné firmy do národního Integrovaného registru znečišťování. Ten provozuje ministerstvo životního prostředí.

Největší znečišťovatelé v roce 2014 | Foto: ČTK

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme