Podoba Janotova balíčku zatím není podle politiků jasná

Snaha ministra financí Eduarda Janoty stlačit schodek státního rozpočtu pro příští rok se možná setkává s odezvou u parlamentních politických stran. Po schůzce s ekonomickými experty všech stran v pátek oznámil, že by se díky jeho návrhu úsporných kroků mohl plánovaný deficit dostat z hrozivých 230 až pod 160 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

Podle představitelů dvou největších politických stran je ale Janotův návrh zatím spíše obrysem, než regulérním plánem.

Finální podoba úsporného balíčku ministra financí není ještě stále jasná například hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi, což potvrdil i v nedělním diskusním pořadu televize Prima.

"Cílová podoba, jakou vláda předloží, ještě není k dnešnímu dni hotová. Ministr Janota už v pátek informoval o nových bodech v rámci jeho úsporného balíčku, se kterým předtím politické strany nebyly seznámeny," řekl Hašek.

170 miliard korun. Taková výše deficitu státního rozpočtu je přijatelná pro ODS. V televizi Prima to potvrdil místopředseda strany Petr Nečas. Také jemu pro něj zatím zůstává podoba balíčku neznámá.

"Návrhů je hodně a velmi se liší. Balíček se zatím se nedá v této podobě nazvat úsporným, protože drtivá většina schodku jde na vrub masivního zvyšování daní. Snížení deficitu rozpočtu je primárně dáno více jak 50 miliardovým plošným navýšením daňové zátěže, což je největší navýšení za posledních deset let," uvedl Nečas v diskusním pořadu na Primě.

Podle místopředsedy Nečase je nicméně důležité, aby se na něm dohodly všechny demokratické strany ještě před hlasováním ve sněmovně.

"Jé důležité dojít k dohodě, zda bude technicky dosažena před hlasováním ve vládě nebo až po něm, není důležité. Rozhodující bude, jak se k věci postaví sněmovna. Nejlepší řešení vidím společný konsenzus napříč politickým demokratickým spektrem," řekl Nečas Radiožurnálu

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas (ODS) k jednáním o vládním úsporném balíčku.

Podobného názoru je i Hašek, který ale vyzdvihl důležitost samotného průběhu jednání.

"Na páteční jednání s ministrem financí naváží ještě další. Pro ČSSD bude klíčový konečný finální návrh. Je pro nás velmi důležité, jak k dohodě dojde," upřesnil Hašek Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Hašek (ČSSD) k jednáním o vládním úsporném balíčku.

O rozpočtu se bude jednat hned v pondělí

Už v sobotním Radiofóru ekonomický expert ODS Martin Kocourek zmínil, jaké má jeho strana o diskutovaném balíčku představy. Podle Kocourka má ODS výhrady k nepoměru mezi růstem daní, který je ve výši 50 miliard korun, a výdaji, které jsou redukovány o 25 miliard - představa strany o poměru byla 1:1, kolem 30 až 35 miliard. Výhrady mají občanští demokraté i u navyšování přímých daní.

Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek v sobotním Radiofóru řekl, že dohodu sice oznámit nemůže, ale vidí cestu ke kompromisu. Ocenil zejména úvahu o druhé sazbě daně z příjmu fyzických osob. Některé věci jsou pro ČSSD nepřijatelné, ale zdá se, že bude možné nalézt kompromis při hlasování v parlamentu. Mládek také zdůraznil, že ČSSD dál prosazuje, aby se o rozpočtu hlasovalo po jednotlivých bodech, nikoli jako o celkovém balíku.

I další politické strany mají k jednotlivým krokům výhrady, znovu se tak u jednoho stolu sejdou v pondělí. Podle ministra financí Eduarda Janoty poslanci rozpočet projednají příští týden.

Ondřej Kapic, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme