Podomní prodejci energií mají další fintu, vydávají se za pracovníky ERÚ

Češi si stěžují na služby podomních prodejců elektřiny a plynu. Jen za letošní rok dostal Energetický regulační úřad už desítky stížností. Domácnostem se nelíbí hlavně smluvní podmínky. Problémem zůstávají i klamavé informace o nabízených službách nebo nátlakové jednání obchodníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podomní prodejci se v Hradci Králové zaměřují na seniory

Podomní prodejci se v Hradci Králové zaměřují na seniory | Foto: Městská policie Hradec Králové

Na náměstí ve středočeských Klecanech se ještě nedávno procházelo několik mužů v černém. V dobře střižených oblecích a s příjemným vystupováním budili na první pohled dojem seriózních obchodníků.

Jenže - při prodeji vyvíjeli, nejčastěji na seniory, nepřiměřený nátlak. Když jim někdo odmítl smlouvu o změně dodavatele energií podepsat, vnutili mu dárek, třeba úspornou žárovku. Ale i za ni pak chtěli peníze.

„Na území Klecan máme špatné zkušenosti, skupiny se mění. Koupit si slušivý oblek a chodit po lidech dneska není takový problém, protože si myslím, že je to organizované v různých skupinách. A cíleně organizované,“ říká starosta Klecan Ivo Kurhajec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodní prodejci elektřiny a plynu vymýšlejí stále rafinovanější triky, jak se i přes zákaz podobných nabídek dostat lidem do bytu

„Nebojím se říct, že ti lidé vypadají velice seriózně a dá se jim i důvěřovat. Samozřejmě ten důchodce uvěří každému papíru s razítkem.“

A protože se stížnosti na praktiky některých podomních prodejců množily, rozhodlo se město tento způsob obchodování úplně zakázat.

„Před dvěma lety ten tlak byl velký, tak prostě se rozhodlo, že to zakážeme a vydáme tržní řád, v němž budou popsané způsoby prodeje a ty, které z toho budou vynechané, tak to jsou podomní prodej, pochůzkový prodej a ostatní prodeje, které nejsou vyjmenované,“ vysvětluje starosta Klecan.

Regulátor chystá kontroly dodavatelů

Někteří podomní prodejci ale i přesto porušují městkou vyhlášku a snaží se dostat do domů lidí nejrůznějšími způsoby. Třeba tak, že se vydávají za kontrolory elektroměru nebo plynoměru.

Podle ombudsmana Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Petra Scholze se ale čím dál častěji vydávají i za pracovníky úplně jiných firem.

„Podomní prodejci se často vydávají dokonce i za pracovníky Energetického regulačního úřadu, málo kdy rovnou řeknou, že prostě jdou ulovit svého klienta,“ podotýká mluvčí ERÚ.

Energetický regulační úřad bude teď proto víc kontrolovat obchodníky s elektřinou a plynem. I ty, kteří se dobrovolně přihlásili k dodržování společného etického kodexu. Aktuálně se k němu hlásí zhruba 40 firem.

Není kodex jako kodex

Některé společnosti mají ale kodex vlastní a k tomu, který stanovil regulační úřad, se nehlásí.

„Připravili jsme si vlastní etický kodex, který je v mnoha aspektech přísnější než kodex ERÚ. Všichni naši obchodníci podle něho postupují,“ říká mluvčí společnosti Centropol Ladislav Šticha.

Podomní prodej má i ČEZ a patří také na seznam obchodníků, kteří se hlásí ke kodexu regulátora. Firma nastavila i svoje pravidla.

„Pokud zadavatel, tedy energetická společnost, chce, lze se různým excesům a pochybením jednotlivců v naprosté většině vyhnout,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Právníci i regulační radí, aby si lidé nabízené smlouvy nejdříve podrobně přečetli. Do té doby by obchodníkovi neměli, pokud si nejsou jistí, nic podepisovat.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme