Podpis dodatku stvrdil konec vládní krize

Pod dodatkem ke koaliční smlouvě jsou od dnešního poledne podpisy špiček všech tří vládních stran. Podle premiéra Vladimíra Špidly jsou tím problémy zažehnány a kabinet může v nezměněné podobě proto pracovat dál. Poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU na příště budou muset vládou označené zákony předjednat ještě před hlasováním ve sněmovně v poslaneckých klubech, což by mělo zajistit jejich hladké přijetí. "Nebyla to krize, byl to jen náběh na ni," udělal tečku za celou věcí Vladimír Špidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéfové koaličních stran po podpisu dohody | Foto: Stanislav Zbyněk

Jak potvrdil premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, podpisem dodatku se všechny tři strany zavazují klíčové vládou označené návrhy zákonů předjednat ještě před konečným hlasováním ve sněmovně. "Po řádném projednání takového návrhu v souladu s koaliční smlouvou podpoří takový návrh všichni členové koaličních poslaneckých klubů," řekl.

Dodatek podle Špidly pamatuje i na případné nedodržení dohodnutého postupu. "Strany berou na vědomí rozhodnutí US DEU ze dne 17. 9. 2002 nesplnění tohoto dodatku bude mít za následek odchod ministrů za US DEU z vlády," vysvětlil.

Podle Špidlova plánu by tak Unie svobody-DEU i po případném odchodu z vlády kvůli porušení dodatku měla vládu dál tolerovat. Lidovci se navíc zavázali, že oni by i bez unionistů ve vládě zůstali. "Je to společná vůle, všichni neseme odpovědnost za tuto vládu," potvrzuje šéf lidovců Cyril Svoboda.

Úspěch smírčího řízení ve prospěch pokračování koaliční vlády ČSSD. KDU-ČSL a US-DEU ale zřejmě neznamená, že se projednávání klíčových vládních předloh - včetně povodňových daňových úprav a návrhu státního rozpočtu - ve sněmovně zjednoduší. Podle Hany Marvanové se totiž konkrétně jejich klub mimo dodatek koaliční smlouvy zavázal že před každým klíčovým hlasováním budou poslanci této strany jednat tak dlouho, dokud se jich všech deset neshodne na podpoře navrženého zákona.

V tomto směru si Marvanová vymínila právo veta. "Mám právo vznášet na klubu námitky a nebudou-li vzaty v úvahu, pak nemám povinnost hlasovat společně s poslaneckým klubem. Mělo by to znamenat, že se o zákonu bude jednat tak dlouho, dokud shoda o zákonu nebude nalezena," potvrdila Radiožurnálu.

Místopředseda nejsilnější opoziční strany - ODS Ivan Langer takový závěr vládní krize očekával: "Protože lidovci a unionisté byli připraveni udělat prakticky cokoli i za cenu obrovského ponížení, aby ve vládě zůstali, takže výsledkem krize je jednoduchý vzkaz všem občanům České republiky, že nám dál vládne levicová vláda a jedinou jistotou pro pravicového voliče zůstává Občanská demokratická strana."

Komunističtí poslanci nevěří v dlouhé pokračování koaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je dodatek ke koaliční smlouvě, který má garantovat soudržnost těchto stran při hlasování ve sněmovně, jen způsob jak dočasně prodloužit životnost Špidlova kabinetu: "O jeden měsíc, osobně se domnívám, že pevnost koalice není příliš velká, že nedůvěra sociálních demokratů a koneckonců i nás v pevnost vládnutí av kvalitu této koalice je oprávněná."

Předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý je dokonce některými body dodatku šokován. Konkrétně závazkem, že když jeden koaliční poslanec úmluvu o společném hlasování nedodrží, bude to vpodstatě znamenat konec vlády. "Tento dodatek ke koaliční smlouvě tedy nedodává stabilitu tomu vztahu, ale naopak mu dodává nestabilitu, protože kterýkoli z těch 101 poslanců teď do budoucna bude vědět, že pokud zmáčkne špatné tlsačítko, tak rozmetá tut vládní koalici, a to je podle mého názoru prvek destrukční a ne prvek stabilizující."

Prezident Václav Havel je s řešením vládní krize spokojen. Vyzval ale zároveň politické strany vládní koalice k tomu, aby v budoucnu braly ohled na to, co mohou způsobit jejich kroky. Uvedl to Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Strany koalice by podle Havla měly usilovat o to, aby kabinet a sněmovna fungovaly tak, jak mají.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme