Podpis smlouvy o EHP se přiblížil

Norsko a Island zanedlouho podepíší smlouvu o Evropském hospodářském prostoru. Oznámil to ministr zahraničí Cyril Svoboda po pražské schůzce se svými protějšky ze Slovenska, Norska a Islandu. Ministr věří, že se ke změně postoje podaří přesvědčit také Lichtenštejsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Petra Mášová

Lichtenštejnsko v říjnu odmítlo smlouvu podepsat kvůli historickým majetkovým sporům s Českou republikou. Island a Norsko se tehdy k němu solidárně připojili. Po dnešku ale obě země své stanovisko změnily. "Z té schůzky vyplynulo, že Norsko a Island se v krátké době chystají tuto smlouvu podepsat. Je potřeba ještě vyvinout další diplomatické úsilí, aby ta smlouva byla podepsána všemi - tedy i Lichtenštejnskem."

Ministr věří, že se spor s touto země podaří vyřešit. Česká republika s ní chce mít standardní vztahy. "Jsme připraveni mít tyto vztahy na normální úrovni bez jakýchkoli předchozích podmínek. Ten proces má naději, že bude úspěšně zakončen."

Smlouvu o Evropském hospodářském prostoru by měly všechny kandidátské země podepsat do 1. května příštího roku.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme