Podpisy chybí i na Rusňákově smlouvě k daru hnutí ANO. Doklady o plnění ale máme, říká podnikatel

Smlouvu k více než milionovému daru nemá podepsanou ani David Rusňák. K plnění podle brněnského podnikatele, který figuruje v aktuální kauze úniků z policejních spisů, ale došlo. Na chybějící podpisy na dokumentech v úterý upozornil lídr ANO a končící ministr financí Andrej Babiš, podle něhož je tak smlouva neplatná.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Rusňák před komunálními volbami v Brně v roce 2014 daroval místní buňce celkem 1,1 milionu korun. Šlo údajně asi o třicet položek od pastelek, přes lepicí pásky až po reklamní bannery.

Babiš: Žádný dar od Rusňáka neexistuje, smlouvu jsme nepodepsali, v Brně mají nepořádek

Číst článek

Zda darovací smlouva obsahuje také podpisy obou aktérů, na žádost serveru iROZHLAS.cz ověřil mluvčí Rusňákovy společnosti DRFG Jiří Hrabovský.

„Dar byl prokazatelně poskytnut v rozsahu, který David Rusňák deklaroval. Smlouvy existují. Podepsané nejsou," uvedl.

Zda dar brněnská buňka hnutí skutečně přijala, má prošetřit interní audit. Provést ho má podle Andreje Babiše kontrolní komise hnutí ANO.

„Existují podrobné doklady o plnění. Nechceme to ale už dále komentovat," doplnil Hrabovský a zdůraznil, že šlo o osobní dar podnikatele.

„Smlouva se našla v Brně. Je nepodepsaná. My jsme žádný dar od pana Rusňáka nepřijali. Nikdy.“

Andrej Babiš (předseda hnutí ANO)

Podle Andreje Babiše je ale smlouva bez podpisu neplatná. "Takovou smlouvu může podepsat jenom předseda a já ji nepodepsal," řekl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Vlastník investiční skupiny DRFG Rusňák je jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí. V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

Oficiální vyjádření Davida Rusňáka

Jak jsem opakovaně uvedl, poskytl jsem hnutí ANO v roce 2014 podporu při volební kampani ve formě nepeněžitého plnění (materiál, služby) v celkové hodnotě 1,1 milionu korun. Jestli to byl z formálního hlediska dar a jakým způsobem to hnutí mělo evidovat ve svém účetnictví, to mi nepřísluší posuzovat. Já jsem se rozhodl poskytnout a skutečně jsem poskytnul podporu politickému subjektu, jehož řadovým členem jsem tehdy byl. Žádnou podepsanou smlouvu jsem od hnutí v této souvislosti neobdržel. Uvedený materiál a služby jsem uhradil ze svých vlastních prostředků, jako fyzická osoba. Žádnou slevu na dani z titulu daru jsem neuplatnil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme