Podpisy ne před notářem, ale přímo před prezidentem, navrhuje Němcová

Pokud vláda Jiřího Rusnoka nedostane ve sněmovně důvěru, ještě stejný den chce šéfka sněmovny Miroslava Němcová spolu se stovkou dalších zákonodárců stvrdit podpisem podporu své vládě přímo před zraky hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Němcová hovoří s novináři po výslechu na policii | Zdroj: ČTK

101 poslanců, ochotných podpořit vládu stran bývalé koalice, by se mohlo znovu podepsat přímo před prezidentem Milošem Zemanem.

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová z ODS tak reagovala na Zemanův požadavek, aby se poslanci podepsali znovu před notářem.

„Pan prezident oznámil, že přijde do poslanecké sněmovny v době, kdy se bude hlasovat o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Chce se tam za ni přimluvit. Tak si myslím, že je to dostatečně dobrý prostor právě na půdě sněmovny panu prezidentovi říct, jaký je názor těch 101 poslanců,“ uvedla Miroslava Němcová a pokračovala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otázky ohledně vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka odpovídal komentátor Radko Kubičko

„A buď mu to jenom řekneme, nebo se podepíšeme nově, dáme mu ty staré podpisy i nové podpisy a žádné notářské ověření dávat nebudeme.“

Klub T0P 09 a Starostové o návrhu Němcové sice ještě nejednal, podle jeho šéfa Petra Gazdíka by ale takové řešení podpořil.

„Domnívám se, že na tom bude patrně panovat shoda, že poslanci budou připraveni k takovému aktu veřejně deklarovat to, že podporují vládu Miroslavy Němcové. Deklarovali jsme to už svými podpisy. V případě, že pan prezident chce ověřené, je to jeden ze způsobů, jak jeho požadavku dostát,“ dodává Petr Gazdík.

Je osobní dohled při podpisu ekvivalentní notářskému svědectví?

Požadavek na notářsky ověřené podpisy poslanců, kteří jsou pro vládu ODS, TOP 09 a LIDEM v čele s Miroslavou Němcovou, někteří politici kritizují. Poslanci se totiž už jednou podepsali.

To ale prezidentovi Milošovi Zemanovi nestačí. Bude patrně trvat na tom, aby dostal od koaličních stran notářsky ověřený počet hlasů pro případné sestavení vlády.

Radiožurnálu to řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Podle něj není podepisování v přítomnosti prezidenta příliš dobrý nápad, který jeho šéf zřejmě nepodpoří. Návrh Němcové hodnotí jako legrační.

„Všechno to záleží na dohodě a já, jak znám pana prezidenta, tak si myslím, že pokud dal své vyjádření, jakým způsobem by si to představoval, tak bude chtít, aby tento způsob byl dodržen,“ řekl Vratislav Mynář.

O vládě premiéra Jiřího Rusnoka, kterého Zeman v prvním pokusu pověřil sestavením kabinetu, budou poslanci hlasovat začátkem srpna.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme