Podplácení a přijetí úplatku. Policie stíhá 6 lidí kvůli korupci související s obecními byty v Brně

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí kvůli korupčnímu jednání v souvislosti se správou a hospodařením bytového fondu jedné brněnské městské části. Podle závěrů vyšetřování šlo o získávání neoprávněného majetkového prospěchu při přidělování či směnách obecních bytů. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Brno (Aktualizováno: 15:46 19. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než jim po dlouhých minutách čekání v chladném ránu zamrzl úsměv na tvářích

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili šest lidí kvůli korupčnímu jednání v souvislosti se správou a hospodařením bytového fondu jedné brněnské městské části (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jedním z obviněných lidí je pracovník bytového odboru úřadu městské části. „Dvě osoby jsou stíhány za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, kterým v případě pravomocného rozsudku hrozí tresty odnětí svobody až na deset let,“ uvedl Ibehej. Další čtyři lidi NCOZ stíhá za podplacení. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí až šestileté tresty vězení.

Jeden obviněný je ve vazbě. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně. Jeho mluvčí Kateřina Jirásková na dotaz uvedla, že se zastupitelství k případu zatím vyjadřovat nebude.

Podle informací médií se kauza týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Deníku N to potvrdil starosta Řečkovic Marek Viskot (SOCDEM). Další vyjádření odmítl. Se zástupci samosprávy se spojit nepodařilo.

Advokát ke kauze brněnských bytů: Pokud podváděli, mohou přijít o bydlení v řádu měsíců

Číst článek

Stíhání nesouvisí s předchozími kauzami v Brně, které se rovněž týkaly městských bytů. Kvůli podezření z machinací s byty zasahovali policisté v říjnu 2022 v části Brno-střed. Zadrželi osm lidí. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) loni v únoru zrušilo stíhání dvou z nich, následně policie ale ve věci začala stíhat další tři lidi.

Krátce na to policisté zasahovali v Brně podruhé, a to na bytovém odboru magistrátu, na radnici Brno-sever, Brno-Černovice, v černovické pískovně a v kanceláři tehdy končícího primátorčina náměstka a nyní ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Policie v kauze kolem pískovny v Brně-Černovicích stíhá devět lidí a tři firmy, Hladíka nikoli.

V listopadu 2022 následovala třetí kauza, volně související s předchozími případy, když kriminalisté podezírali z neoprávněného nakládání s nebytovými prostory v domě na Hlinkách v Brně dvě ženy. NSZ loni v únoru jejich stíhání zrušilo, policie dotyčné ale následně znovu obvinila a s nimi ještě dva další lidi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme