Podpora nové vlády poslanci ČSSD zůstává nejistá

Jan Kavan, Vladimír Laštůvka, Josef Hojdar, Robert Kopecký a zřejmě také Petr Lachnit. To je pět poslanců ČSSD, kteří stále nejsou rozhodnuti, jestli ve Sněmovně podpoří novou vládu. Sociální demokracie by podle Kavana a Laštůvky měla mít větší vliv na zahraniční politiku. Šéf české diplomacie a lidovec Cyril Svoboda ale odmítá, aby se jeho prvním náměstkem stal velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček. Premiér Jiří Paroubek přesto věří, že všichni poslanci ČSSD ve Sněmovně jeho kabinet podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marta Myšková

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus přiznal, že se ještě stále nepodařilo přesvědčit všech 70 jeho členů, aby podpořili vládu Jiřího Paroubka. "To číslo je rozhodně někde kolem šedesáti pěti, šedesáti šesti lidí," uvedl pro Českou televizi.

Na ministerstvu zahraničí už jeden náměstek za ČSSD sedí. "Pokud se stávajícím nejsou spokojeni, nechť si nominují někoho jiného," prohlásil ministr životního prostředí a křesťanský demokrat Libor Ambrozek, který považuje požadavky poslanců sociální demokracie za nepřiměřené.

Podle místopředsedy Unie svobody-DEU a ministra obrany Karla Kühnla by si měli poslanci sociální demokracie uvědomit, jakou mají odpovědnost. "Kolegové Kavan a Laštůvka by měli velmi dobře zvážit, jestli na svých osobních pocitech směrem k ministerstvu zahraničí chtějí shodit celou vládu," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Kühnl.

Premiér Jiří Paroubek je přesvědčen, že všichni poslanci za ČSSD vládu podpoří. "Já znám sociální demokracii za 15,5 let, já jsem ji také pomáhal budovat, takže znám psychologii našich lidí," vysvětlil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jiří Paroubek. To, že vláda získá podporu všech poslanců ČSSD se domnívá také nový ministr pro místní rozvoj a sociální demokrat Radko Martínek: "Teď je to otázka zdravého rozumu, a protože všechny znám, tak si myslím, že ten zdravý rozum zvítězí."

V konečnou shodu obou stran ovšem doufá i Kavan. "Jsem opatrný optimista, ale v úterý večer jsme se na ničem konkrétním nedohodli," prohlásil Kavan. Laštůvka je na zahraniční cestě. K záležitosti se odmítl vyjádřit: "Nemám, co bych dodal, jsem ve Finsku a vše, co jsem chtěl říct, už jsem řekl."

Další jednání mají proběhnout v úterý nebo ve středu. Ke společnému stolu zasednou předseda vlády Paroubek a ministr zahraničí Svoboda. Paroubek se chce v příštím týdnu také setkat s dalšími poslanci sociální demokracie.

Pro získání důvěry ve Sněmovně potřebuje vláda získat nadpoloviční většinu hlasů, to znamená 101. Pro by tedy museli zvednout ruku všichni zákonodárci za ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. O tom, kdy kabinet o důvěru požádá, zatím není rozhodnuto. Podle Ústavy to musí udělat do třiceti dnů po svém jmenování, tedy do 25. května.

Prezident Václav Klaus naznačil, že jeho tolerance ke koalicím na dosavadním půdorysu končí. Pokud by Sněmovna nové vládě nevyslovila důvěru, čtvrtému seskupení už by prezident zelenou zřejmě nedal. Hlava státu se totiž hodlá držet pravidla "třikrát a dost".

Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Martin Drtina, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme