CVVM: Největší podpoře se těší hnutí ANO, Piráti a ODS si v létě pohoršily. Vládní ČSSD naopak posílila

Největší podpoře se i v září podle Centra pro výzkum veřejného mínění nadále těšilo hnutí ANO se 30 procenty, v porovnání s předchozím červnovým šetřením si o jeden procentní bod polepšilo. Druzí Piráti a třetí ODS si naopak během léta o tři až čtyři procentní body pohoršili. O dva procentní body shodně posílily ČSSD a SPD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidovci, Starostové a TOP 09 zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Do sněmovny by se podle zářijového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění dostali ještě komunisté. Lidovci, STAN a TOP 09 zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory.

Piráti by podle centra získali 13 procent hlasů, o čtyři procentní body méně než v červnu. ODS by volilo 12 procent lidí, tedy o tři procentní body méně než před letními prázdninami. Podpora sociálních demokratů v září vystoupala na 9,5 procenta, KSČM a SPD měly po 8,5 procenta.

V případě Pirátů, ODS, ČSSD a SPD se posuny podle Centra pro výzkum veřejného mínění „pohybují na hraně statistické významnosti“. U Pirátů a sociálních demokratů se jejich podpora vrátila na úroveň z letošního května, dodalo centrum.

KDU-ČSL a STAN měly po 4,5 procenta hlasů. Podpora TOP 09 byla čtyřprocentní, tedy o jeden procentní bod vyšší než v červnu. U těchto uskupení nelze podle centra vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů říci, zda by se do sněmovny dostaly, či nedostaly.

Průzkum se uskutečnil od 7. do 17. září, tedy v době zastavení trestního stíhání proti předsedovi vlády a ANO Andreji Babišovi a ještě před ustavujícím sjezdem hnutí Trikolóra, které mělo dvouprocentní podporu, upozornilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Průzkumu se zúčastnilo 698 respondentů s volebním právem. Pokud by se volby konaly v září, zúčastnilo by se jich podle vlastního vyjádření 59 procent občanů České republiky. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model Centra pro výzkum veřejného mínění není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme